[rstr_selector]

AGROSAVETNIK, 4. februar 2018.

Na Zlatiboru je od 21. do 27. januara održano 52. Savetovanje agronoma i poljoprivrednika  Srbije u organizaciji Institua za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada. Glavna tema Savetovanja bila je prezentovanje najnovijih dostignuća i budućih pravaca u razvoju poljoprivrede kod nas i u svetu.

Ove godine je održano i Prvo Savetovanje agronoma Republike Srbije i Republike Srpske koji su razmenili iskustva. Seminaru su prisustvovali i savetodavci iz čačanske Poljoprivredne savetodavne i stručne službe među kojima i Milan Damljanović, savetodavac za ratarstvo. On kaže da su najviše bile zastupljene teme iz oblasti proizvodnje pšenice, kukuruza, soje, suncokreta, šećerne repe, a nešto manje iz krmnog i industrijskog bilja i nekih alternativnih kultura.

Nastavlja se saradnja sa Republikom Srpskom

Na Seminaru su, između ostalog, organizovane panel diskusije o aktuelnim temama kao interaktivna forma razmene iskustava i donošenja zaključaka, a prema rečima Milana Damljanovića, savetodavci su čuli niz novina koje će im mnogo koristiti u daljem radu i prenosu informacija poljoprivrednicima.

– Ove godine je na Seminaru prvi put učestvovala Savetodavna i stručna služba Republike Srpske, tako da se ovo vodi kao zajednički seminar. Na prepodnevnim predavanjima obrađeno je više od 60 tema iz različitih oblasti poljoprivredne proizvodnje, dok su u popodnevnim satima održane panel diskusije i okrugli stolovi, kaže Damljanović.

Iako je ovo bilo 1. Savetovanje agronoma Republike Srbije i Republike Srpske, Damljanović navodi da je to zapravo nastavak saradnje sa agronomima iz Republike Srpske koji su u bivšoj Jugoslaviji redovno učestvovali u radu ovog Seminara, da bi pre gotovo 18 godina njihovo učešće izostalo. Bez obzira na to, svih ovih godina saradnja nije prekidana.

– Semena i hibridi Instituta u Novom Sadu su izuzetno zastupljeni u proizvodnji u Republici Srpskoj i mogu reći da se oni dosta oslanjaju na naše hibride. Novosadski Institut i Institut za kukuruz „Zemun Polje“ ne samo da pokrivaju domaće tržište, već su i veliki izvoznici semena.

Čačanski poljoprivrednici zainteresovani za teme o kukuruzu i krmnom bilju

Predavanja iz oblasti kukuruza i krmnog bilja su bila najinteresantnija za poljoprivrednike iz čačanskog kraja kaže Damljavnović, ali je bilo vredno čuti i novine iz drugih oblasti.

– Za naše poljoprivrednike svakako su bila najznačajnija predavanja iz oblasti pšenice i kukuruza, kao i krmnog bilja. Što se tiče novina, mogu reći da one nisu revolucionarne, pomaci su mali iz godine u godinu, ali kada se uzme jedan dugačak period od 52 godine koliko se već radi na uvođenju novih hibrida, sorti, agrotehnike i slično, onda su pomaci zaista veliki.

Potpisan ugovor o naučnoj i poslovno-tehničkoj saradnji

Prvo Savetovanje agronoma Srbije i Republike Srpske,  nakon dugog niza godina pauze, krunisano je potpisivanjem ugovora o naučnoj i poslovno-tehničkoj saradnji između Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i Poljoprivrednog instituta Banja Luka.  Damljanović kaže da čvrsta veza između poljoprivrednih stručnjaka iz ove dve zemlje nije prekidana i neće se prekidati ni u budućnosti.

– Potpisivanje ugovora je više protokolaran čin. Danas je potrebno da se radi na taj način zbog društvenih odnosa i politike. Saradnja između tih Instituta je uspešno tekla i prethodnih 30 godina, kao što će teći i u budućnosti bez obzira da li je nešto potpisano ili nije.
Pripreme za prolećnu setvu

Tokom zimskog perioda ratari imaju najmanje posla, ali  uskoro počinju pripreme za prolećnu setvu, iako su trenutne vremenske prilike pomalo neuobičajene za ovo doba godine.

– Seminar se odvija u ovom periodu jer sada ratari i povrtari imaju malo lufta, pa mogu sebi da dopuste da se malo odmore, a i nešto novo da čuju. Što se tiče strmnih žita, ona su u fazi bokorenja i donekle u fazi mirovanja. Vremenski uslovi su odlični, nije bilo ekstremno niskih temperatura ni vetrova što bi negativno uticalo na njih. Bilo bi dobro kada bi nivo zimskih padavina bio nešto viši nego što je do sada bio slučaj, jer imamo relativan manjak vodenog taloga. To bi bilo dobro zbog stvaranja rezerve za narednu sezonu. Osnovna obrada zemljišta je urađena, ostao je vrlo mali broj neobrađenih parcela. Sada se vrše pripreme za prolećnu setvu, kupuje se setveni materijal, đubriva, preparati za zaštitu i ostali materijal.

11 hiljada hektara pod strninama

Damljanović kaže da su tokom jeseni na području Čačka, Gornjeg Milanovca, Lučana i Arilja strna žita posejana na površinama od oko 11 hiljada hektara od kojih su najveće površine pod pšenicom. On kaže da je zbog znatno blaže zime u odnosu na prošlu, trenutno stanje na tim parcelama veoma dobro.

– Jesenja setva je odrađena u optimalnom roku, mnogo bolje nego ranijih godina jer su vremenski uslovi bili povoljni. Na području Čačka, Lučana i Arilja nalazi se oko 11 hiljada hektara pod strninama, od čega je 6.500 hektara pod pšenicom, a ostatak je pod ječmom, raži i drugim ozimim kulturama. Njive su uglavnom u odličnom stanju i na njima ne treba ništa dirati do kraja februara kada treba izvršiti prihranu strnina azotnim đubrivima.

Dok pšenica ne uđe u ambar, ne sme se govoriti o prinosima

Iako za sada imamo povoljne vremenske uslove jer nema velikih mrazeva, kao što je bio slučaj prošle zime, Damljanović kaže da su bilo kakve prognoze po pitanju prinosa u ovom trenutku nerealne i nemoguće, pre svega zbog nepredvidivih vremenskih prilika.

– Nikakve prognoze ne dolaze u obzir. Mi smo i prošle zime imali blag početak, a onda je došlo do izuzetnih mrazeva. Srećom, sva ta žita su otporna na niske temperature, izmrzavanja nije bilo, ali što se tiče pšenice i ostalih ratarskih kultura, dok ne uđu u ambar ne sme se govoriti ni o kakvim prinosima. Dešava se ekstremno menjanje klime, tako da ne znamo šta možemo da očekujemo za desetak dana što se vremena tiče, pa je nezahvalno davati bilo kakve projekcije u proizvodnji.

Analiza zemljišta osnov uspešne proizvodnje

Damljanović savetuje svim poljoprivrednim proizvođačima da urade analizu zemljišta koja je osnov svake uspešne proizvodnje.

– Trebalo bi da svaki poljoprivredni proizvođač uradi analizu zemljišta i da ima neku osnovu od koje može da se počne. Vrlo često su količine hraniva u zemljištu potpuno neizbalansirane, može da ima višak određenih mineralnih hraniva što će prouzrokovati mnogo veće štete nego da ih uopšte nema. Dakle, što se tiče osnovnog đubrenja, neophodno je da se uradi analiza zemljišta, a što se tiče same prihrane, tu se obično ide na nekih 150 do 200 kilograma kana.

Trodnevna Zimska škola za poljoprivredne proizvođače

Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Čačak svake godine organizuje Zimsku školu za poljoprivredne proizvođače. Damljanović kaže da je trodnevni seminar održan u decembru i da ga je pohađalo oko 250 polaznika koji su imali priliku da prisustvuju predavanjima iz oblasti voćarstva, stočarstva i ratarstva, a predavači su pored savetodavaca iz čačanske Poljoprivredne savetodavne i stručne službe bili i drugi eminentni poljoprivredni stručnjaci iz naše zemlje.

– Mi smo Zimsku školu održali u decembru, a možda ćemo tokom ove godine predavanja organizovati i u prolećnim mesecima. Zimska škola je trajala tri dana, održali smo predavanja na temu voćarstva, ratarstva i stočarstva u Čačku, Gornjem Milanovcu i u Guči. Zimsku školu je pohađalo oko 250 polaznika, a predavanja su održali savetodavci iz čačanske Poljoprivredne savetodavne i stručne službe, kaže Damljanović.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Сродне вести

Агро инфо | Агросаветник | Вести | Одабране вести

Због прогнозираних јутарњих мразева воћарима се саветује примена мера заштите

21.03.2024
Агро инфо | Агросаветник | Вести | Одабране вести

Воће цвета кад му време није

28.02.2024
Агро инфо | Агросаветник | Вести | Одабране вести

Рок за подношење захтева за подстицаје у биљној производњи продужен

26.02.2024