Претрага
[rstr_selector]

Dis otvorio Veljkovu baštu u Bačkoj Palanci

Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ je sa manifestacijom 54. Disovo proleće gostovala u sredu 10. maja u Bačkoj Palanci ge je tog dana svečano otvorena „Veljkova bašta“.

Svečanom otvaranju „Veljkove bašte“, koje je bilo u znaku dva pesnika i ustanove, prisustvovali su predstavnici pokrajinske i opštinske vlasti koje su uložile značajna sredstva za opremanje ovog kulturnog carstva u sklopu bačkopalanačke biblioteke. O porukama i značaju pesničkog dela Vladislava Petkovića Disa i Veljka Petrovića, kulturi koja uspostavlja mostove i urezuje se u pamćenje naroda, govorili su direktor biblioteke domaćina, Koviljka Dobrić i direktor čačanske Biblioteke, dr Bogdan Trifunović. Publici se svojim pesmama predstavila Zlata Kocić, ovogodišnji laureat Disove nagrade, a o jednoj od najstarijih kulturnih manifestacija u Srbiji, koja je izašla izvan okvira republičkih granica i izdavačkoj delatnosti kojom je manifestacija „Disovo proleće“ obogatila srpsku književnost, govorila je Danica Otašević.

Svečanost su uveličali učenici muzičke škole „Stevan Hristić“, predsednik Književnog kluba „Dis“, Nenad Živkov, predstavio se svojim stihovima, pesnik Goran Jovičić je svoje pesme otpevao uz gitaru i pratnju Teodore Banjac, a voditelj Ranko Bosančić kazivao je Disovu pesmu „Na Kumanovu“.

veljkova-basta-2
Poezija povezuje predele i ljude 

Biblioteka „Veljko Petrović“ imala je više razloga da manifestacijom „Disovo proleće“ poklonicima lepe reči i kulture  preda na korišćenje predivan travnati park sa stablima platana i lipa, podijumom za izvođače, nadstrešnicama za  publiku, klupama… Veljko Petrtović je govorio na otvaranju spomenika Nadeždi Petrović 1955. godine u Čačku. U Bačkoj Palanci pola veka postoji Književni klub „Dis“, a Čačanin Siniša Paunović ostavio je rukopis o Veljku koji su predstavnici Gradske biblioteke predali Biblioteci u Palanci. Dvojici pesnika ove godine  je i godišnjica – Disu vek, a Veljku pola veka od smrti. Dovoljno da se susretnu prvi put biblioteke koje nose njihova imena.

 

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *