Претрага
[rstr_selector]

ЈП „Рзав” Ариље увело мере ограничења испоруке воде Моравичком округу

„Комунална предузећа и општине који су успели, захваљујући апелу и инспекцијама, да ограниче ненаменско трошење воде, успеће да одрже ово стање, а они који воду и даље користе за заливање пољопривредних површина, вероватно ће морати да уводе рестрикције.

Због лоше хидролошке ситуације, ЈП „Рзав” Ариље је јуче увело мере ограничења испоруке воде корисницима, односно граду Чачку и општинама Горњи Милановац, Ариље, Пожега и Лучани. Према речима Зорана Бараћа, директора ЈП „Рзав”, одлуку о увођењу рестрикција воде ка потрошачима доносиће јавно-комунална предузећа у договору са градским, односно општинским управама.

– У реци имамо протицај од 1400 литара у секунди, односно нешто мање од тога, а то је та граница на којој уводимо меру ограничења испоруке нашим корисницима. Тренутно из реке највише можемо да узмемо 650 литара у секунди. Од тога, у дистрибуцији смо јуче максимално имали 620 литара. Разлика од 30 литара је потребна за рад наше фабрике, да бисмо прали филтерско постројење и да бисмо могли да одржавамо квалитет воде. Дакле, што се тиче водосистема „Рзав”, све наше кориснике смо јуче обавестили да ступа на снагу мера ограничења испоруке воде. За такве случајеве постоји правилник како се то умањење врши. Значи ту су два фактора кључна – 50% по заједничкој инвестицији, 50% по количини воде коју је корисник преузео.  Сви су добили те расположиве количине. Водостај реке је доста низак а и судећи по хидрометеоролошкој прогнози и у наредном периоду ће бити сушно. Значи можемо само очекивати да ће се ниво смањивати. Максимално узимамо из реке оно што нам река омогућује, то све прерађујемо у фабрици и квалитетну воду достављамо корисницима. То да ли ће наши корисници уводити даље рестрикције према својим потрошачима, грађанима и привреди, то је њихова ствар. Већина наших корисника има сопствена изворишта. Они који добро раде са својим извориштима, сигурно ће и са овом количином воде коју добијају од нас успети да одрже своје водоснабдевање. Она комунална предузећа и општине који су успели, захваљујући апелу и инспекцијама, да ограниче ненаменско трошење воде, успеће да одрже ово стање. Они који се и даље понашају неодговорно, који имају знатно увећану потрошњу а воду користе за заливање пољопривредних површина, вероватно ће морати да уводе рестрикције.

Тренутно најлошија ситуација са водоснабдевањем је у општини Горњи Милановац у којој су већ уведене рестрикције воде, каже саговорник. Према његовим речима, у Чачку и Лучанима ситуација је за сада стабилна, али све зависи од хидрометеоролошке прогнозе, као и понашања грађана који  морају бити одговорни и рационално трошити воду.

– Општини Горњи Милановац у овом тренутку испоручујемо око 90 секундних литара, међутим, градски резервоар је доста низак, њихова локална изворишта имају доста проблема који су проузроковани хидрологијом. Фабрика у Бањанима ради са веома малим капацитетом. Она је раније давала и 50 секундних литара, а извориште у Брезни и на Вујину је такође на минимуму. Што се тиче града Чачка, тренутно према њима иде 320 литара, у нашој расподели њима припада чак и више, односно треба да добијају 332 литра, резервоари градски су пуни, на максимуму су, што указује на то да њихово локално извориште одлично ради. Очигледно можда и неће улазити у рестрикцију. Општина Ариље тренутно има 50 секундних литара испоруке. Још увек се држе, али мислим да ће убудуће морати одговорније да се понашају. Општина Пожега има велику потрошњу везану за латералне прикључке . То је потрошња код појединих месних заједница дуплирана, али и они су на граници и вероватно ће веома брзо ући у рестрикције. За мене је изненађујућа општина Лучани која се добро држи јер су ранијих година били проблематични али успевају да држе потрошњу на 60 литара иако им у овом тренутку по расподели припада 70 литара. Уколико ове спорне општине успеју да смање нерационалну потрошњу, вероватно ће успети да одрже стање без рестрикција још неку недељу. Наше дугогодишње искуство на водосистему „Рзав” је да је месец август увек сушан, чак и половина септембра, дакле у овом периоду рационално користити воду тако да издржимо до краја лета.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *