[rstr_selector]

Kad je socijalna pomoć jedino rešenje

Prema rečima člana Gradskog veća u Čačku zaduženog za socijalna pitanja, Dragomira Šipetića, pomoć od lokalne samouoprave je od juna prošle godine do danas zatražilo 113 Čačana. Šipetić tvrdi da je 90% molbi građana uspešno rešeno, ali da preostalih 10% iz objektivnih razloga mora da sačeka.

– Radi se o zahtevima građana koji se odnose na poboljšanje uslova stanovanja. Naime, socijalno ugroženi građani koji imaju svoje kuće ili stanove, a nemaju sredstava za neke neophodne sanacije, obraćaju nam se sa molbama da grad to učini. Međutim, to je posao koji zahteva angažovanje nekoliko različitih službi i proceduru koja traje dugo. Prvo na teren mora da izađe Centar za socijalni rad, pa gradska građevinska inspekcija, pa neko mora da napravi premer i predračun radova, da se raspiše tender i pribave ponude, pa tek onda da se počne sa radovima. Mi smo pre nekoliko dana imali sastanak na kojem smo razmatrali mogućnost ubrzavanja ovog postupka jer želimo da izađemo u susret i tim građanima. Njihovi predmeti nisu stavljeni ad acta, na njima se radi, ove godine smo za te namene opredelili 480.000 dinara i verujem da će biti stvoreni uslovi da se to i sprovede, kaže Šipetić.

Za socijalne namene ove godine 206 miliona

Inače, grad Čačak je prošle godine za pomoć građanima koji su im se obratili potrošio 21,5 milion dinara i to za jednokratne (do nivoa minimalne zarade), vanredne (do proseka zarade u državi) i privremene novčane pomoći ( polovina minimalne zarade mesečno). Gradskim budžetom za socijalne namene ove godine je opredeljeno 206 miliona dinara. Od te sume 95 miliona dobija Centar za socijalni rad, 20 miliona je opredeljeno za usluge „lični pratilac deteta“ i „pomoć u kući“, Ustanova „Zračak“ dobija 40 miliona, a Crveni krst 20 miliona dinara.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *