Претрага
[rstr_selector]

Ko će imati pravo na besplatan prevoz?

Jedina tačka dnevnog reda 14. sednice Gradskog veća Čačka bilo je 15 amandmana koje su opozicione odborničke grupe podnele na predlog Odluke o besplatnom i prevozu sa popustom u gradskom i prigradskom saobraćaju. Vladica Gavrilović iz Nove Srbije kaže da razlog podnošenja njihovih sedam amandmana nije populistički, već ima je namera bila da spreče diskriminaciju.

– Da vas podsetim da je tvorac Odluke o besplatnom prevozu upravo Nova Srbija sa svojim koalicionim partnerima, međutim sada dolazimo do proširivanja te Odluke određenim kategorijama i to nisu populističke mere. Predali smo sedam amandmana da ne bi pogrešili i nekoga na neki način diskriminisali, a sada je trenutak da se kategorije odrede i definišu. Naš prvi amandman se tiče izbeglica i interno raseljenih lica. Potom smo gledali da besplatan prevoz nemaju samo ometeni u razvoju koji pohađaju ustanovu Zračak, već i ostali koji su u svojim kućama i o kojima brine porodica. Zatim, definisali smo i pravo da besplatan prevoz nemaju samo nezaposlene trudnice i porodilje do godinu dana nego sve trudnice i porodilje. Zatim, za supružnike i roditelje palih boraca koji nisu u radnom odnosu, tražili smo da se tim amandmanom briše „radni odnos“ jer je to nešto najmanje što grad može da učini za njih, bez obzira da li su zaposleni ili ne. Novina je i da smo predložili da se obuhvate i sportisti grada Čačka koji su izabrani u reprezentacije Srbije, a koji sigurno imaju potrebe za prevozom u periodu priprema i treninga više nego ostali sportisti. I na kraju, definisali smo amandman koji se tiče pratioca za decu predškolskih ustanova. Reč je o deci koja nisu dobila vrtić a ne mogu ni da ostvare privilegiju da odlaze u Ulcinj na besplatno letovanje pa je onda najmanje što možemo da uradimo za njih da njihovim pratiocima u popodnevnim časovima obezbedimo besplatan prevoz kada decu dovode ili odvode do predškolskih ustanova, koju su po zakonu obavezni da pohađaju. To je suština tih sedam kategorija, a suština je da to nisu populističke mere već je razlog podnošenja naših amandmana da nekoga ne diskriminišemo i nekoga ne zaboravimo kada donosimo ovako važnu odluku, izjavio je Vladica Gavrilović.

Prethodna vlast priznaje da nije imala mehanizam za kontrolu iskorišćenosti novca koji su davali prevozniku

Na pitanje zašto u proteklom periodu vlast nije imala povratnu informaciju koliko putnika je prevoznik prevezao za milione koji su mu dati iz budžeta i zašto se novac davao blanko a ne na osnovu broja iskorišćenih vožnji, Gavrilović je odgovorio:

– Gotovo svake godine se razmišljalo u tom pravcu šta je to što je tehnički moguće izvesti kako bi grad prevozniku platio onoliko koliko je putnika prevezao, odnosno koliki je bio stepen iskorišćenosti. Međutim, mi nismo uspeli da nađemo taj efikasan modalitet koji bi nam dao podatke koliko je to novca i da li nama Autoprevoz naplaćuje više ili manje od onoga što je realna potreba za penzionere. Odluka jeste dobra i doneta je u najboljem mogućem smislu da se našim građanima omoguće te beneficije i privilegije ali sigurno je da je to nešto o čemu se mora u budućnosti razmišljati, na koji način smanjiti taj iznos ukoliko je on prevelik. Koliko čujem, predlog za Gradsko veće je i bio da se ograniči prema primanjima penzionera, odnosno do 25.000 što je Gradsko veće odbilo, tako da vidim da i nova vlast muku muči sa pronalaženjem modaliteta koji bi bio najprihatljiviji za budžet grada a i za naše sugrađane, zaključuje Gavrilović.

„GG za napredniji Čačak“: Povlašćen prevoz dati i studentima

Prema rečima Jola Pešića, šefa odborničke grupe „Za napredniji Čačak-Aleksandar Radojević“, amandmani ove odborničke grupe uglavnom se odnose na penzionere i poboljšanje njihovog statusa.

– Amandmani koje smo podneli kao Grupa građana „Za napredniji Čačak-Aleksandar Radojević“, većinom se odnose na naše starije sugrađane, naročito na one koji imaju veoma malu penziju, odnosno na penzionere mlađe od 65 godina, naročito žene koje imaju kraći radni vek, koje su otišle u penziju sa 35 godina staža a imaju penziju od 15 do 25 hiljada dinara, tako da se sa jednim od ovih amandmana ispravlja nepravda prema njima. Isto to potrebno je omogućiti i za našu decu, za treće i svako naredno dete do 18 godina života. Podneli smo amandman koji se odnosi na to da dete koje je napunilo 18 godina a nije završilo srednju školu dobije povlasticu za taj prevoz. Znači svako treće i svako naredno dete treba do završetka škole da ima besplatan prevoz. Takođe smo podneli amandmane koji se odnose na subvencionisanje studenata, da makar jednom u toku meseca naši studenti koji studiraju van Čačka imaju besplatan prevoz. I isto tako za naše decu koja uče srednju školu van Čačka, recimo u Kniću, Lučanima, Gornjem Milanovcu, da im se omogući besplatan prevoz makar do linije razdvajanja gradova, recimo ako putuju do Gornjeg Milanovca da imaju besplatan prevoz do Brđana, kaže Jole Pešić.

Dveri: Najpre trebalo usvajati budžet, pa onda Odluku o prevozu

Sekretar odborničke grupe Dveri u čačanskoj Skupštini, Milica Prokić, smatra da je predlog Odluke u suštini dobar i kaže da se Dveri neće protiviti njenom donošenju. Ipak, Prokić najavljuje da će Dveri kroz raspravu o budžetu za narednu godinu pokušati da poboljšaju Odluku o prevozu.

– Ono što je najbitnije je da ćemo se kroz raspravu o budžetu koja nam predstoji krajem ovog meseca, kroz naše amandmane zalagati da se otvori širi opseg i da se obezbede sredstva kako bismo mogli da poboljšamo ovu Odluku uključivanjem još nekih ugroženih kategorija stanovništva. Poenta je da ćemo kroz budžet videti da li mogu da se odvoje još neka dodatna sredstva kako bismo Odluku učinili što kvalitetnijim. Odluka sama po sebi nije sporna i mi ćemo je kao odbornička grupa podržati, rekla je Milica Prokić.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *