Претрага
[rstr_selector]

Mrčajevačke muke sa strujom: Malo jači vetar prekida snabdevanje, nadležni kažu da ne mogu da pomognu

Stanovnici Mrčajevaca godinama imaju problem sa elektrosnabdevanjem. Zbog zastarele elektromreže, Mrčajevčani često ostaju bez struje zbog čega su naročito proizvođači mleka u velikom problemu. Više puta su se obraćali nadležnima u Elektrodistribuciji, ali njihov problem do danas nije rešen, kaže Radoslav Bogićević, predsednik Saveta Mesne zajednice Mrčajevci.

– Imamo velikih problema u snabdevanju električnom energijom, jer u mnogim delovima Mrčajevaca još uvek nisu zamenjeni drveni stubovi, pa imamo situaciju da žice drže banderu, a ne obrnuto. Da bi agrumentovano nastupali u vezi sa ovim problemom, mi smo izmerili napon i došli smo do podatka da se Mrčajevci umesto sa 220, napajaju naponom od 160 volti. Do nestanka struje dolazi svaki put kada dune jači vetar, zbog čega mnogim meštanima stradaju električni uređaji, a na prvom mestu laktofrizi, bez kojih je u letnjem periodu nezamislivo sačuvati mleko od propadanja. Mrčajevci imaju veliki broj stočara koji se bave proizvodnjom mleka i oni su zbog loše struje u najvećem problemu. Nije redak slučaj da pomuženo mleko moraju da bace jer zbog niskog napona laktorfizi ne mogu normalno da rade. Tokom poslednjeg nevremena nismo imali struje nekoliko dana. Zbog svih ovih problema iz Saveta MZ smo se čačanskoj Elektrodistribuciji obraćali nekoliko puta. Međutim, oni se pravdaju da ne mogu ništa da urade jer nemaju betonskih stubova ni samonosivih kablova, rekao je Bogićević.

Kad nema struje nema ni vode

Lokalni vodovod u Mrčajevcima, sa kojeg se snabdeva više od 3.000 stanovnika ovog mesta, ne može da funkcioniše ako nema struje.

– Čim nestane struja u roku od par sati nestaje i voda, jer lokalni vodovod „Guševac“ ne može da funkcioniše bez pumpi koje pokreće električna energija. Dodatni problem stvara činjenica da svaki nestanak i dolazak struje, odnosno vode, prati veliki broj pucanja vodovodnih cevi zbog pritiska koji se u njima javi kada voda ponovo potekne sistemom, rekao je Bogićević.

 

Поделите вести

2 одговора

  1. Neka gradonačelnik proda onu svetleću kolovrzinu od 30.000 evra koja bi trebalo da podseća na novogodišnju jelku i eto para za betonske stubove! Hvale se gradski oci da je čačanski kajmak na Nacionalnoj listi kulturnog nasleđa Srbije, dok laktofrizi rade „na guranje“ a seljani žive u mraku. Divota!

  2. Tako je isto i u Kukicima. I naravno da nadlezni nemaju ni malo odzira za ovaj nama VELIKI problem!!! Velika sramota za grad i drzavu u kojoj zivimo!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *