Претрага
[rstr_selector]

Neurofidbek aparat sada i u Ivanjici

Društvo za cerebralnu i dečju paralizu opštine Ivanjica, u čijem sastavu radi Dnevni centar „Sunce“ namenjen deci i mladima sa teškoćama u razvoju, odnedavno realizuje projekat unapređivanja terapeutskih i savetodavnih usluga u okviru kojeg je kupljen neurofidbek aparat. Prema rečima predsednice Društva, magistra defektoloških nauka Svetlane Glavinić, projekat finansira Evropski progres sredstvima srpske Vlade, Vlade Švajcarske i Evropske unije.

– Aparat, čija je vrednost milion i 100.000 dinara uvezen je iz Kanade i prevashodno je namenjen za pilote NASE, za vežbe pažnje, koncentracije i fokusa, a našao je i primenu u radu sa decom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Neurofidbek aparat omogućava terapeutu kompletnu fiziološku sliku korisnika: EEG snimak, EKG snimak, vlažnost kože, telesnu temperaturu, provodljivost kože i tako dalje. Kao terapiju, aparat postavlja aplikaciju kojom korisnik upravlja svojim umom. Navešću i primer: ukoliko se dijagnostikuje da korisnik ima disfunkciju gama moždanih talasa, postavlja mu se aplikacija gde on treba da se fokusira i da upravlja zadatom aplikacijom. Ako se ne koncentriše, aplikacija stoji i čeka ga da mu se moždani talasi aktiviraju, kaže Glavinić.

Efekti primetni posle 20 tretmana

Svetlana Glavinić kaže da neurofidbek terapija omogućava aktiviranje disfunckionalnih delova mozga, a predstavlja inovaciju u našoj zemlji jer je jedina institucija koja ima ovaj aparat do sada bio Zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju u Beogradu.

– Sada im se pridružila Ivanjica. Mi sada možemo da pratimo EEG talase kod deteta i nakon toga i da ih snimimo što je jako dobro kod, recimo, dece koja dobijaju antiepileptičnu terapiju. Ako lekar ima dilemu da li da detetu ukine terapiju ili da je nastavi, mi mu zahvaljujući snimku možemo reći da li dete ima predkonvulzivnu spremnost. Trenutno veliki broj dece u Srbiji ima probleme sa pažnjom i koncentracijom, taj „čuveni“ ADHD i ADD sindrom koji ih čini motorno i intelektualno uznemirenim zbog čega ne mogu da postižu rezultate iz oblasti edukacije. Ovaj aparat u velikoj meri pomaže takvoj deci i posle 20 tretmana pokazuje efekte svoje uspešnosti. Za ovaj aparat najjednostavnije možemo reći da je teretana za mozak. Inače, ovaj aparat se koristi i za vežbe kontrole stresa, a naša vaterpolo reprezentacija ima terapije na neurofidbek aparatu i zato i postižu tako dobre rezultate, zaključila je Glavinić.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *