[rstr_selector]

Obeležena biciklistička staza na Jelici

Postavljanjem informacionih tabli, koje sadrže podatke o trenutnoj poziciji, pravcu kretanja i visinskom profilu puta, ovih dana je završeno obeležavanje biciklističke staze na Jelici.

Vukašin Dramlić, direktor Turističke organizacije „Dragačevo“ kaže da je ova staza sada spremna da primi prve ljubitelje planinskog biciklizma.

– Mi smo letos započeli obeležavanje te staze postavljanjem prve info-table koja se nalazi na skretanju ka toj biciklističkoj ruti i ovih dana smo taj posao priveli kraju. Table su postavljene od početka staze, odnosno od crkve u Grabu pa do Crne stene, gde se staza završava. Dizajn tabli je finanirao Outdoor Collective iz Beograda, dok su izrada i postavljanje tabli urađeni o trošku TO „Dragačevo“. Idejni tvorac, bez kojega ništa od ovoga ne bi bilo, je Stefan Lukić koji je najzaslužniji što iste ove staze postoje i na Kablaru. Staza na Jelici je duga oko devet kilometara. Polazi od crkve u Grabu i jedan njen krak vodi ka arheološkom nalazištu u Gradini, a drugi krak ide ka Crnoj steni, odnosno ka vrhu Jelice. Za stazu je specifično to što nije kružna već je jednosmerna, pa kada se biciklisti ponovo vrate na start to ispada 18 kilometara vožnje. Biciklistička ruta nije previše zahtevna, pa je mogu voziti i rekreativci, zbog čega će verujemo biti interesantna široj sportsko-rekreativnoj javnosti, kaže Vukašin Dramlić.

U planu obeležavanje biciklističke staze na Ovčaru

Uhodani tim koji čine turistički radnici, planinari i ljubitelji prirode iz Čačka i Dragačeva, planira već naredne godine da obeleži biciklističke staze na Ovčaru i da ih poveže sa postojećim stazama na Jelici i Kablaru.
– U saradnji sa TO Čačka imamo planove za sledeću godinu da obeležimo staze na Ovčaru čime ćemo obuhvatiti i neke od manastira. Ovim obeležavanjem biće kompletirano trasiranje staza na sve tri planine u okolini, što nam daje mogućnost povezivanja svih ovih staza u jednu. Kada ovaj posao bude završen imaćemo jedinstvenu stazu dužine 40 do 50 kilometara, kaže Vukašin Dramlić.

Volinterski kopali jame za table

– Zahvaljujući energiji i entuzijazmu Stefana Lukića, ovaj posao je završen mnogo brže i jeftinije nego što smo očekivali. Materijal neophodan za izradu tabli i postolja je koštao oko 170.000 i tu spadaju limovi, cevi, cement i drugo. Međutim, umesto da platimo izvođača radova Stefan je zajedno sa mnom i još dvojicom momaka vikendima išao na Jelicu, kopali smo rupe i postavili ukupno 20 tabli, priča Vukašin Dramlić, dodajući da je i JP „Srbijašume“ dalo svoj doprinos time što je uredilo određen broj šumskih puteva na Jelici.

 

Поделите вести

One Response

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *