Претрага
[rstr_selector]

Odbornik SNS-a traži odgovornost uprave Konjičkog kluba

Odbornik SNS-a Miodrag Jaćimović na današnjoj sednici Skupštine grada Čačka rekao je da neće podržati predlog da hipodrom u Preljini bude pretvoren u industrijsku zonu obrazlažući ovu odluku činjenicom da se za potrebe širenja industrije mogu pronaći i druge pogodne lokacije. On je rekao da će ovim potezom čačanske vlasti biti doveden u pitanje i opstanak obližnjeg sportskog aerodoma, koji ima dozvolu za rad Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije, i da je tim dokumentom zabranjena gradnja u zoni od pet kilometara. Prema Jaćimovićevim rečima, koji zajedno sa još dvojicom Čačana, na hipodromu ima 25 rasnih konja, on će tražiti odgovornost sadašnjeg i prethodnog Upravnog odbora Konjičkog kluba „Milenko Nikšić“ koji članove kluba, a ni javnost, nisu obavestili o namerama da se jedini preostali hipodrom u ovom delu Srbije, izmesti sa sadašnje lokacije.

– Ponavlja nam se 1975. godina kada je opština Konjičkom klubu oduzela hipodrom koji je bio na Alvadžinici da bi te placeve tada podelili svojim ljudima. Na području Čačka postoji još 300 mesta boljih da se izgradi industrijska, nego što je hipodrom u Preljini. Znamo da tamo postoji i sportski aerodrom i da je on dobio potrebne dozvole, koje kažu da u zoni piste nema gradnje u luku od pet kilometara. Hipodrom spada u tu zabranjenu zonu gradnje, izjavio je Miodrag Jaćimović neposredno pred početak današnjeg nastavka skupštinskog zasedanja.

Procenjeno da ar hipodroma vredi 3.000 evra!?

Prema njegovim rečima, Konjički klub je nečijom zaslugom zapao u finansijske poteškoće, ali to nije razlog da se klub izmešta, već da se polože računi ko je i u čije ime donosio odluke, kaže Jaćimović.

– Zbog vraćanja zemlje u procesu restitucije, dug koji hipodrom ima prema porodici Raković za 2,5 hektara dostigao je neverovatnih 800.000 evra, zato jer je proširenjem ranijeg generalnog plana cena zemlje procenjena na tri hiljade evra po aru, a svi znamo da se zemlja na toj lokaciji prodaje za 50 do 150 evra. Imalo je načina da se taj dug reši, međutim to nije urađeno zbog drugih ciljeva, koji štete interesima kluba. Klub je imao novac da se Rakovićima isplati zemlja, još u trenutku kada je taj iznos bio daleko manji. Nijedna uprava kluba nije radila kako treba jer su ti problemi mogli davno da budu razrešeni novcem od prodaje zemlje Atrijumu i nesuđenoj fabrici duvana. U trenutku kada je klub na računu imao 120.000 evra od te prodaje, Rakovićima je trebalo da se isplati između 60 i 70 hiljada evra i oni su to prihvatili. Tadašnji Upravni odbor nije želeo da se tim ljudima plati dug, pa je zbog toga dr Vladan Vojinović, koji je zagovarao ideju da se klub oslobodi dugovanja, napustio upravu kluba. Eto, sada smo došli u situaciju da na osnovu izvršne presude, a po oceni Uprave prihoda ta zemlja vredi 3.000 evra po aru, pa Konjički klub duguje Rakovićima 800.000 evra za dva i po hektara livade, kaže Jaćimović.

Tražiće da članovi OU svojom imovinom garantuju za odluke koje su donosili u klubu

– Još uvek niko nije potegao pitanje odgovornosti tog Upravnog ili Nadzornog odbora koji je donosio takve odluke. Znamo da je svaki član Upravnog odbora za odluke koje donosi i sprovodi pred zakonom odgovoran i garantuje svojpm ličnom imovinom. To pitanje niko nije potegao ni ovaj ni prethodni UO, već su se samo politički postavljali i nametali. Sigurno je da ćemo pokrenuti pitanje odgovornosti i jednog i drugog upravnog odobra. Mi ćemo uskoro sazvati Skupštinu kluba, a evo već sada smo sakupili preko 500 potpisa u Preljini, Baluzi, Stančićima i okolnim selima, sa zahtevom da sačuvamo hipodrom bez obzira kakvu odluku budu doneli, kaže Jaćimović.

Jaćimović: Uložili smo 400.000 evra u hipodrom

Odbornici opozicije, zajedno sa pojedinim kolegama iz vlasti, među kojima je i Jaćimović, juče su sa dnevnog reda Skupštine pokušali da skinu tačku koja se odnosila na pretvaranje hipodroma u industrijsku zonu, međutim to im nije uspelo. Jaćimović kaže da će se danas zalagati da se hipodrom po svaku cenu sačuva.

– Pokušali smo juče tu tačku da skinemo sa dnevnog reda i za to sam glasao zajedno sa još dvojicom svojih kolega iz iste odborničke grupe, ali nismo uspeli. Dr Zoran Đorđević, dr Vladan Vojinović i ja u proteklom periodu smo u hipodrom uložili oko 400.000 evra i to nisu male pare. Samo je staza koju sam uredio koštala oko tri miliona dinara. I sada to neko hoće da nam uzme. Niko nas nije zvao da nas bilo šta pita, da se dogovorimo može li ta staza da se proširi. Mi ne gajimo tamo stoku, već punokrvne, engleske trkačke konje koji svaki dan u određeno vreme moraju da izađu na stazu da treniraju. Onoga trenutka kada nam uzmu stazu mi više ne možemo da radimo. Uostalom tužićemo odgovorne, pa šta uradimo. Lokalna vlast će morati dobro da razmisli ako bude krenula u bilo kakvu gradnju, a da nam pre toga ne omogući novu stazu ili nove uslove za rad konjičkog kluba, kaže naš sagovornik.

Šta je sa dva hektara klupskog zemljišta kod Remontovog igrališta?

– Niko ne kaže šta će da se radi sa celokupnom imovinom koja je i dalje u vlasništvu hipodroma. Konjički klub „Milenko Nikšić“ na Remontovom igralištu ima oko dva hektara svog zemljišta. Neaktivnost UO je dovela do toga da se danas ne zna šta je sa tim. Ne može niko da me ubedi da je dva hektara u Preljini vrednije nego isto toliko u centru Čačka, mislim da je ovo neka opasna igranka. Nastojaću danas da svojim obraćanjem sa govornice utičem da sačuvamo hipodrom. Boriću se da ostanemo gde smo, makar da nam prošire ili pomere stazu, ali da sve urede i privedu nameni. Našu stazu i naše štale niko ne može tek tako da uzme, mora nam se omogućiti da radimo s konjima, zaključuje Jaćimović.

Prema njegovim rečima u štalama hipodroma u Preljini trenutno ima oko 60 konja, od kojih je nešto manje od polovine u njegovom i vlasništvu dvojice Čačana. Petnaestak grla pripada Konjičkom klubu, a ostatak pojedincima koji na ovoj ergeli imaju konje na pansionu.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *