Претрага
[rstr_selector]
Gorana Tanasković

PKS posrednik u dužničko-poverilačkim odnosima

Zakon o sporazumnom finansijskom restrukturiranju odredio je Privrednu komoru Srbije za posrednika u sporovima koje pravna lica vode po osnovu dugovanja. Gorana Tanasković iz čačanske organizacione jedinice Privredne komore Srbije tvrdi da je sporazumno finansijsko restrukturiranje brz, fleksibilan, vansudski postupak koji pruža potpunu poverljivost podataka i dužnicima i poveriocima.

– Sporazumno finansijsko restrukturiranje je postupak koji je, pre svega, namenjen privrednim društvima koja dužnicima omogućavaju da redefinišu svoje finansijske obaveze i nastave uspešno da posluju. Naime, radi se o restrukturiranju korporativnih dugova kroz ponovno uređenje dužničko-poverilačkih odnosa između privrednog društva, odnosno preduzetnika koji je u finansijskim teškoćama i njegovih poverilaca, prvenstveno banaka. U takvim slučajevima mi uspostavljamo sponu između dužnika i poverilaca i prilikom našeg posredovanja banke dužnicima omogućavaju produženje kreditnih rokova, smanjenje kamatne stope, obezbeđenje grejs perioda i slične uslove. Postupak mogu pokrenuti i jedni i drugi podnošenjem zahteva Privrednoj komori Srbije ili regionalnim komorama. Regionalna komora Kraljevo, a time i Organizaciona jedinica Čačak, imaju dva licencirana posrednika za ovakve slučajeve. Nama se još niko nije javio ovim povodom, ali je na nivou Srbije do sada bilo 50-ak posredovanja. Uglavnom se javljaju srednja preduzeća, njih je do sada bilo 50% od ukupnog broja zahteva, zatim 33% malih i 17% velikih preduzeća, kaže Tanasković.

Jeftin način rešavanja sporova

Gorana Tanasković kaže da je uz sve druge prednosti koje vansudsko rešavanje spora sa sobom nosi, sporazumno finansijsko restrukturiranje i veoma jeftino.

– Podnošenje zahteva Privrednoj komori Srbije košta oko 100 evra s tim što se ta sredstva ne uplaćuju dok mi ne proverimo formalnu ispravnost zahteva. Proverava se da li se na strani poverioca nalazi finansijska institucija, kao i da li je dužnik pripremio finansijski plan u čemu mi takođe možemo da mu pomognemo. Ovo je dobar način rešavanja problema, posebno zbog brzine kojom se to obavlja. Postupak traje od 30 do 90 dana što je neuporedivo brže nego da se spor vodi na neki drugi način. Takođe, postupak podrazumeva dobrovoljnost i ravnopravnost svih strana, a značaj poverljivosti celog postupka izuzetno je veliki jer dužnik obično ne želi da javnost sazna za njegove trenutne teškoće, rekla je Tanasković.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *