[rstr_selector]

Sistem daljinskog grejanja šalje lokalne kotlarnice na mazut u istoriju

Već duže od dve decenije, strategijsko opredeljenje grada Čačka je da se gase kotlarnice koje koriste mazut i druge oblike ekološki ne baš prihvatljivih pogonskih goriva, poput uglja i lož ulja. Razlog je to što nijedna toplana ne može da ispuni propisane, veoma stroge standarde koji se tiču upotrebe ovih vrsta goriva. U periodu između 2006. i 2008. godine, u centru grada je isključeno dvanaest malih kotlarnica, čime je ovo područje dobrim delom očišćeno od emisije štetnih gasova. Međutim, ostalo je nekoliko značajnijih kotlarnica koje, s obzirom na to da u tom periodu nisu bile date na korišćenje Javnom komunalnom preduzeću za grejanje „Čačak“, tek u poslednje dve-tri godine dolaze na red za intervenciju. Danko Ćalović, direktor ovog preduzeća, kaže da su uspeli da u većem broju takvih slučajeva zatvore toplotne izvore i prevedu ih na gas.

Izvršena kompletna rekonstrukcija starog gradskog jezgra

– Jedna od njih je kotlarnica „Prosveta“, koja je počela sa radom u martu prošle godine. Pored toga, uspeli smo da postignemo dogovor sa Ministarstvom pravde i MUP-om republike Srbije, da preuzmemo kotlarnicu u zgradi sudova i tužilaštava. Inače, tom prilikom smo izvršili kompletnu rekonstrukciju starog gradskog jezgra i prelazak sa sekundarne na primarnu vrelovodnu mrežu iz zgrada Gradske uprave Moravičkog okruga, srednje Ekonomske škole, Gimnazije, ustanove „Kosta Novaković“. Zatim smo na tu, primarnu mrežu, povezali objekte sudova, tužilaštava i MUP-a. Zbog izvođenja ovih radova, nekoliko dana je saobraćaj u centru grada bio zakrčen, ali projekat je bio veliki i mislim da smo, uprkos tome, u najmanjoj meri remetili život sugrađana. U Ekonomskoj školi i Gimnaziji ugrađena su najsavremenija postrojenja, koja će obezbediti kvalitetnije grejanje za učenike, uštedu energije, kao i efikasnost na najvišem nivou.

Zgrada MUP-a je za sada dužna da ugradi sopstvenu podstanicu, dok je u objektu suda montirano najsavremenije postrojenje, a isključena kotlarnica na mazut. Pored pobrojanih ustanova, na isti krak toplovoda priključiće se parohijski dom i crkva, u neko doba verovatno Umetnička galerija „Nadežda Petrović“, kao i zgrade Muzeja i Međuopštinskog istorijskog arhiva. Veći deo sredstava za tako važnu investiciju i kompletne radove na montaži svih postrojenja izdvojile su republičke ustanove, dok su ostatak obezbedili grad Čačak i Javno preduzeće za grejanje.

– Dalji plan za ovu godinu je da napravimo još jednu efikasnu kotlarnicu i na sistem daljinskog grejanja u prvoj fazi priključimo škole „Vuk Karadžić“, Srednju muzičku i Tehničku. Već smo našli lokaciju i dogovorili se sa fakultetima koji su korisnici zemljišta. Ove zgrade još koriste lož ulje, što je dosta skupo, nerentabilno, energetski neefikasno i štetno po okolinu. U drugoj fazi ćemo priključiti fakultete i zgrade duž Ulice Svetog Save, što će možda biti završeno sledeće godine ili se protegnuti još dalje, ali je u principu započeto i rade se elaborati o parcelaciji tog zemljišta, njegovom prenošenju sa republike na grad, priča Ćalović.

Dogovor sa vlasnicima stanova biće presudan

Prema njegovom saznanju, kaže, postoji još jedna kotlarnica, u Bogićevićevoj ulici, iza zgrade u kojoj je smešten restoran „Proleće“. Ona je kao gorivo koristila mazut, a pošto nije u vlasništvu JKP „Čačak“, nisu u mogućnosti da odatle pružaju uslugu grejanja. Što se tehničkog dela tiče, za to postoje svi uslovi, a još 2006/7. je u prostorije ugrađeno savremeno postrojenje – toplotna podstanica, povezana na sistem daljinskog grejanja i toplotni izvor „Šumadija“. Moguće je da u roku od nekoliko sati čitav kompleks zgrada bude priključen na sistem daljinskog grejanja, pod uslovom da se prethodno dogovore vlasnici stanova i ostalog poslovnog prostora koji se tu nalazi.

– Već smo obavili sastanke i razgovore sa vlasnicima tih stanova, iznevši im prednosti i mane oba sistema. Važno je reći da emisija štetnih gasova koju sada proizvodi ta kotlarnica nije zadovoljavajuća, zbog čega su vlasnici stanova dobili nalog da prebace postrojenje na neki drugi sistem, kao što je lož ulje ili nešto slično. Ukoliko bi prešli na takav načina grejanja, plaćali bi ga bezmalo dva puta skuplje nego na sistemu daljinskog grejanja. U tom smislu, izradili smo elaborat i predočili ga stanarima te zgrade, uz poziv da, ukoliko žele, pređu na naš sistem. Već imamo dogovor da se deo tog sistema, kompletan poslovni prostor do Trga i deo ka „Sberbanci“, veoma brzo priključi. Ostavićemo na odluku stanarima, ali mislim da bi ekonomski, sa stanovišta ekologije i udobnosti, tako bilo najopravdanije i najbolje.

Novi Zakon o stanovanju tačno propisuje način donošenja i sprovođenja ovakve vrste odluke, što će njegovo preduzeće apsolutno poštovati, objašnjava Ćalović. Konkretna kotlarnica u Bogićevićevoj ulici privatno je vlasništvo stanara te zgrade, pa odluka zavisi isključivo od njih. U svakom slučaju, postrojenje je spremno da u roku od par sati omogući snabdevanje sa ekološki ispravnog i provereno efikasnog izvora „Šumadija“, zaključuje direktor JKP „Čačak“.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *