[rstr_selector]

Suzbijanje komaraca u Čačku počinje u drugoj polovini juna

Zavod za DDD zaštitu „Visan“ iz Zemuna i ove godine je bio najpovoljniji ponuđač na tenderu za suzbijanje komaraca u Čačku. Direktor Zavoda, Dragan Ristanović, kaže da bi tretiranje larvi komaraca moglo da počne već u prvim danima juna i to u blizini svih vodenih površina na teritoriji Čačka. Sa druge strane, suzbijanje odraslih formi komaraca zahteva stabilne vremenske uslove i moglo bi da bude sprovedeno u drugoj polovini juna, dok termin avio-zaprašivanja još nije određen.

– Pre svih ovih akcija mi ćemo obaviti ispitivanje terena što znači da ćemo proveriti sva područja na kojima ima, uslovno rečeno, divljih deponija, stajaćih voda pomešanih sa otpadom, odnosno svih ugroženih lokaliteta. Planove smo već pripremili i u ponudi gradu Čačku smo naveli naš program sa ciljem određivanja lokacija na kojima treba da delujemo. Moram da napomenem da nam je zajednički cilj očuvanje životne sredine, kaže Ristanović.

Budžet smanjen za 40%

Prošle godine je avio tretmanom bilo obuhvaćeno 1.800 hektara teritorije Čačka, dok će ove godine, zbog smanjenih sredstava za suzbijanje komaraca, biti tretirano 700 hektara manje. Ristanović kaže da će pokušati da „pokriju“ sve zelene površine, parkove, priobalje Morave, odnosno sve ugrožene stambene zone u urbanim delovima grada i lokacije sa najviše divljih deponija.

– Prošle godine mi smo imali dva tretmana larvi i tri tretmana odraslih formi komaraca plus avio tretman. Međutim, ove godine je to sve znatno smanjeno, mislim da je budžet za ove namene manji za 40%. Ali, grad Čačak je odlučio tako i mi ćemo kao ponuđač koji je dobio ovaj posao obaviti suzbijanje komaraca maksimalno profesionalno i nadam se efikasno kao i prošle godine.

Zaprašivanje uz oprez

Direktor „Visana“ podseća da je temelj svakog uspešnog delovanja na žive organizme sadržan u poznavanju vrste i njene biologije i da se zbog toga moraju sprovoditi istraživanja vezana za rasprostranjenost komaraca na različitim lokacijama u Čačku.

– To znači da uzimamo uzorke larvi, ali i odraslih formi komaraca, sa ciljem determinisanja vrste. Istovremeno, poznavanje vrsta komaraca uslovljava način i vreme njihovog suzbijanja, ali i ukazuje na mogućnost lakšeg pronalaženja mesta njihovog razvoja. Izvorišta komaraca na području Čačka, sa ekološkog stanovišta, najčešće predstavljaju važne bio tipove koji se moraju sačuvati od kontaminacije neselektivnim insekticidima pre svega zbog očuvanja flore i faune, ali i svih vodotokova. Prilikom naših akcija, mi posmatramo više elemenata od kojih su najvažniji brojnost komaraca i meteo uslovi, rekao je Ristanović.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *