Претрага
[rstr_selector]

Usvojen Program zaštite životne sredine Čačka

Na sednici Skupštine grada Čačka koja je održana prošle nedelje usvojen je Program zaštite životne sredine koji za ovu godinu iznosi 36.835.000 dinara.

Mirjana Đoković, pomoćnik gradonačelnika za ekologiju i zaštitu životne sredine, kaže da će najveća ulaganja biti izdvojena zaprojekat kompostane JKP „Gradsko zelenilo“ i izgradnju reciklažnih ostrva u gradu.

– Za projekat kompostane izdvojeno je 14.520.000 dinara, dok će se za izgradnju deset reciklažnih ostrva utrošiti 8 miliona dinara. Mentor projekta kompostane je profesor dr Srećko Ćurčić sa fakulteta Tehničkih nauka. Nosilac svih aktivnosti je „Gradsko zelenilo”, a ovaj projekat je pokazao potpuno definisan koncept koji omogućava jedan održiv razvoj, što je jako bitno, jer kada ulažemo novac u projekat, moramo znati da li je on održiv, koji su njegovi ciljevi i šta konkretno dobijamo iz toga, kaže naša sagovornica.

„Gradsko zelenilo”očekuju brojne aktivnosti

Prema rečima Mirjane Đoković, „Gradsko zelenilo” u okviru ovog projekta treba da obavi niz aktivnosti.

– Treba da se izgradi prostor za kompostiranje, da se odradi podloga postrojenja, da se izvrši reinženjering postojećeg instaliranog kotla ugradnjom druge pumpe čime će se obezbediti grejanje u prostorijama koje nisu grejane u prethodnom periodu, kao što je na primer radionica u kojoj tokom zime možemo da odrađujemo korisne poslove kada je u pitanju mobilijar za parkovne površine. Zatim, treba da se obezbede odgovarajući potrošači raspoložive toplotne energije koja će nastati iz ovakvog projekta. Jedan mali deo te energije koristiće „Gradsko zelenilo” za grejanje svoje upravne zgrade i plastenika, a preostali deo može biti utrošen na one namene za koje se opredeli naše javno komunalno preduzeće, kaže Mirjana Đoković.

Cilj projekta je racionalno korišćenje biomase

Ona kaže da je cilj ovog projekta da se racionalno iskoriste sve raspoložive otpadne, drvne i biljne biomase na teritoriji Čačka.

– Želimo da iskoristimo raspoložive otpadne, drvne i biljne biomase na našoj lokalnoj teritoriji, a ukoliko stvari krenu da se odvijaju na najbolji način, to bi moglo da preraste u još veći projekat koji može da pokrije širi prostor a ne samo Čačak, kaže naša sagovornica.

 

 

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *