[rstr_selector]

Za socijalni dijalog potrebne dve strane

U Čačku je pre dva dana, na inicijativu čačanskih sindikata i Udruženja distrofičara, organizovan skup pod nazivom „Socijalni dijalog“, ali na njemu nije bilo nijednog predstavnika privrede. Mirjana Đoković, pomoćnica gradonačelnika, kaže da je zaključak sastanka bio da se za deset dana socijalni dijalog ponovi, ali uz prisustvo privrednika.

– Smatram da bi taj sastanak trebalo da rezultira osnivanjem socijalno-ekonomskog saveta kao što je u Užicu već slučaj, dok Gornjomilanovčani, koji su nam pre dva dana bili gosti na ovom sastanku, tek ulaze u ovaj proces kao i mi. Lokalna samouprava grada Čačka apsolutno nema nikakav razlog da ne bude logistička podrška i da ne dođe do formiranja jednog ovakvog instituta koji može da unapredi razvoj i kolektivno pregovaranje, kaže Đoković.

Prisnije povezati radnike i poslodavce

Pomoćnica gradonačelnika kaže da bi osnovni zadatak socijalno-ekonomskog saveta u Čačku bio da pospeši kolektivno pregovaranje između zaposlenih i poslodavaca.

– Tačno je da mi kao Gradska uprava nemamo mandat da zapošljavamo, ali mi sprovodimo određene podsticajne mere kroz aktivnu politiku zapošljavanja. Takođe, to ne znači da kroz uticaj ovakvog jednog Saveta ne možemo da podižemo nivo kompetencija i zaposlenih i poslodavaca. Mi na taj način treba da pospešimo zaštitu radne snage, životne sredine, obrazovanja, profesionalnih obuka i svega onoga što može da poboljša zdravstvenu i socijalnu zaštitu, demografska kretanja i sva druga pitanja koja mogu biti u nadležnosti jednog socijalno-ekonomskog saveta, rekla je Đoković.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *