Претрага
[rstr_selector]

Život na visokoj nozi: Na šta se troše članarine u Komori medicinskih sestara

Komora medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije postoji od 2006. godine, osnovana je odlukom Narodne skupštine Republike Srbije i zapravo je organ za koji se malo zna u javnosti. Umesto da se govori o stručnosti njenih članova, koja je nesporna budući da ih svet traži i da je očigledno da masovno odlaze iz Srbije u potrazi za boljim uslovima rada, u javnosti se u poslednje vreme podigla prašina oko pronevere i nenamenskog trošenja novca u ovoj instituciji.

Šta je zadatak ove institucije, koje su njene ingerencije i na šta se troši novac od članarina razgovarali smo sa Jovankom Ralić, predsednikom Upravnog odbora Komore i Ivanom Veselinović, zastupnikom Komore i delegatom ogranka u Nišu.

„Zvanično se prave finansijski planovi, a pare se troše bahato i nenamenski“

– Povereni poslovi ove institucije su izdavanje, obnavljanje i oduzimanje licence medicinskim sestrama i zdravstvenim tehničarima. Po zakonu, svi zdravstveni radnici moraju biti članovi Komore da bi dobili dozvolu za rad. Od trenutka učlanjenja u Komoru, svaki zdravstveni radnik je u obavezi da za članarinu izdvaja 0.6 odsto od plate, što je oko 250-300 dinara mesečno. Sav taj novac se sliva u budžet Komore. Zvanično se prave finansijski planovi, a u stvari, te pare se troše bahato i nenamenski, tvrdi Jovanka  Ralić.

Sve reforme u ovoj zemlji idu preko leđa zdravstvenih radnika, kaže delegat Komore Ivana Veselinović, navodeći da se novac od mesečnih članarina delom prenosi centrali, a delom ostaje ograncima. Ona dodaje da se od tog novca delimično plaćaju edukacije, u zavisnosti od ogranka, ali ne konkretnom članu već Udruženju koje organizuje edukacije i koje u tu svrhu podnosi zahtev za dobijanje sredstava.

– Za tu članarinu mi dobijamo papir koji se zove „licenca za sedam godina” i ništa više, kaže Veselinović.

To što Komora odvaja novac određenim asocijacijama za seminare, a kolege iz Komore plaćaju i članarinu u Komori i u tim asocijacijama pa dodatno i za seminare, je apsurd, saglasna je Jovanka Ralić.

– To znači da oni trostruko plaćaju svoju obavezu da svake godine skupe po 20 bodova, jer ako ih ne skupe, a u sedmoj godini nemaju 140 bodova, moraju da polažu licencni ispit koji košta 35.000 dinara, što nije malo. Ljudi o tome ćute zato što nisu informisani. Ja sam deo menadžmenta Komore, ali po ovome koliko istupam mislim da me ne smatraju više svojim saborcem i ako je tako biću zbog toga ponosna, kaže Ralić.

„Novac se prebacuje na razna konta i ne može da mu se uhvati trag“

Jedan od glavnih razloga istupanja naših sagovornica u javnosti je namera da se članovima Komore, odnosno svim zdravstvenim radnicima kojima se od plate odvajaju sredstva za rad ove institucije, ukaže na pronevere, kako navode, od strane Radmile Ugrice koja je na mestu direktorke Komore iako je protiv nje podneto više krivičnih prijava. One optužuju direktorku za razne nepravilnosti u radu – od nezakonitog trošenja novca Komore za kupovinu i opremanje poslovnog prostora u centru Beograda, do slobodne raspodele sredstava zaposlenima u ovoj instituciji.

– Legitimno je da Komora ima Skupštinu koja izglasava odluke. Ali, ukoliko delegati u Komori izglasaju nešto što nije u skladu sa zakonom, to ne može da bude u redu. Na Skupštini se raspravljalo o dodeli sredstava za sređivanje budućeg prostora u Beogradu, a mi smo kasnije saznali da je taj prostor kupljen u centru grada na veoma skupoj lokaciji. Tražili su 5 miliona dinara za sređivanje tog prostora. Skupština je izglasala i usvojila odluku da se u tu svrhu potroši 5 miliona dinara, a potrošeno je 10 bez ikakvog odobrenja Skupštine. Naknadno je traženo da se ta sredstva retroaktivno opravdaju glasanjem Skupštine. Vi možete da ih opravdate, ali ste ih već potrošili bez dozvole, a to nije po zakonu”, kaže Jovanka Ralić.

Drugi apsurd u celoj priči je taj što Komora ima četiri stalno zaposlena pravnika, jednog advokata stalnog i jednog povremenog, a pri tome pravni akti ove institucije nisu u skladu sa zakonom, navodi Ralić.

– Za advokatske usluge smo prošle godine dali 10.000 evra, a za to vreme nijedan pravni akt nam nije u skladu sa zakonom, što je utvrdila i inspekcija Ministarstva zdravlja. Druga stvar, novac se prebacuje na razna konta i ne može da mu se uhvati trag. Mi kao neprofitna organizacija nemamo pravo da oročavamo sredstva, međutim, to se godinama čini jer nas je neko bez saglasnosti Ministarstva zdravlja preveo u udruženje građana.

Sve nepravilnosti prijavljene, nadležni ne reaguju

Ralić tvrdi da su sve nepravilnosti prijavljene Ministarstvu zdravlja kao organu koji je u obavezi da svake godine vrši kontrolu, i dodaje da su te nepravilnosti potvrđene kroz izveštaje Ministarstva finansija i Ministarstva zdravlja, odnosno da ono na šta su i sumnjali zaista nije ni bilo u skladu sa zakonom. Ministarstvo je naložilo da se nepravilnosti isprave, što nije učinjeno, tvrdi Veselinović, navodeći da je samo učinjena još veća šteta zdravstvenim radnicima koji plaćaju zaposlene u Komori.

Nadležni se dalje nisu oglašavali i priča se sa tim završila.

– U tome i jeste problem. Oni su dužni da se oglase. Da štite zakon u Komori jer su nadležni za zakonitost rada Komore. Ako oni neće, mi ćemo morati da se obratimo međunarodnim institucijama jer su nam ugrožena i ljudska i profesionalna prava. Nedopustivo je kako se institucije države odnose prema problemu sa kojim smo ih upoznavali do detalja u protekle dve godine. Sa tim smo upoznali i predsednika Vlade i predsednika Republike, ali tapkamo u mestu, navodi Ralić.

„Većina glasa i odlučuje, ali ne po zakonu“

Izborna Skupština u Komori medicinskih sestara i tehničara Srbije zakazana je za jun. Međutim, naše sagovornice nisu optimisti kada je reč o novim izborima.

– Ova grupacija kolega koja se nalazi u Komori nikako nisu moje glasačko telo ukoliko bih se kandidovala za sledeće izbore. Ne vodimo nikakvu kampanju, ni ja ni koleginica Jovanka, cilj nam je samo da iznesemo istinu. Komora je podigla članarinu sa 100 dinara na 0.6 odsto od primanja i svi su ćutali. Isto tako, Komora može da kaže da će se članarina plaćati 1000 dinara, i opet će svi ćutati? Dakle, može šta god, jer to odlučuje većina, ali ta većina ne radi po zakonu. Većina u Skupštini Komore glasa, ali većina zdravstvenih radnika ćuti, kaže Ivana Veselinović.

Sada su i ti izbori pod znakom pitanja, dodaje Jovanka Ralić, uz napomenu da se priprema i promena Statuta Komore.

– U jednom delu Statuta se kaže da za direktora ne može da konkuriše onaj ko je krivično osuđivan, ali ne i onaj ko je krivično gonjen. Protiv Radmile Ugrice krivične prijave su podneli predsednik Nadzornog odbora, predsednik Upravnog odbora, predsednik Skupštine Komore. Po nekim od prijava se već i postupa. Sve te krivične prijave se sigurno neće okončati za 2-3 meseca, a ona može svakako u tom intervalu da konkuriše. Ako ona i njena „ekipa“ budu vodili izbore, to neće biti dobro jer je poznato kako su vodili prošle izbore, da su radili nezakonite stvari u ogranku u Beogradu, ali i u Užicu. Ako se to dogodi, mi ćemo sigurno izaći na ulice, zaključuje Ralić.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *