U okviru čačanskog Regionalnog centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju, uskoro će biti otvoren Klub nauke, institucija namenjena svima koji žele da unaprede svoja znanja.
Gorica Stanojević, direktorka Regionalnog centra, kaže da pokretanje Kluba nauke pomažu beogradski Centar za promociju nauke i Gradska uprava Čačka, a on će sa radom početi u naredna dva meseca.
– U sklopu Regionalnog centra 21. marta će biti otvoren Park znanja, odnosno učionica na otvorenom, pa smo sa Centrom za promociju nauke došli na ideju da objedinimo te sadržaje i pokrenemo Klub nauke. Centar za promociju nauke će slične klubove otvarati širom Srbije. Iskoristićemo kapacitete 12 regionalnih centara koliko ih ima u našoj zemlji pa će svaki od njih imati i naučni kutak. Oni će biti namenjeni svima, počev od dece predškolskog uzrasta, đaka, roditelja i svih građana koji su željni znanja. Radićemo na popularizaciji najbolje, najtalentovanije dece. Organizovaćemo tribine, naučne festivale, predavanja. Ideja je kao dobra prepoznata i u lokalnoj zajednici. Prošle nedelje smo imali sastanak sa gradonačelnikom i njegovim saradnicima, od kojih imamo podršku, pa očekujemo da će u narednih dva meseca Naučni klub početi sa radom, ističe Gorica Stanojević.
Direktorka čačanskog Regionalnog centra kaže da će Klub nauke funkcionisati u okviru ove institucije u kojoj je već opredeljena jedna učionica, a u planu je da se za potrebe naučnog kutka koriste i prostorije koje su trenutno u izgradnji. Gorica Stanojević ističe da postoji mogućnost da slični klubovi budu otvoreni u Ovčar Banji i u Takovu.
– Očekujemo da će izmenama Zakona o obrazovanju naš Regionalni centar postati ustanova koja će imati nadležnost da pri školama otvara svoje manje centre. Naša je ideja da recimo u Ovčar Banji bude centar koji bi se bavio proučavanjem biologije, geografije, zbog bogate flore i faune, ali i istorije zbog srednjevekovnih manastira. Sličan takav centar bi mogao biti otvoren u Takovu, zbog sedišta podizanja Drugog srpskog ustanka. Zamisao je da naša ustanova otvara mini-centre pri čemu bi se iskoristili postojeći kapaciteti seoskih škola u kojima se smanjuje broj đaka. Mi ovu ideju zagovarano već četiri godine, a da ona ima smisla potvrđuje primer Slovenije koja ima oko 25 ovakvih centara, koji funkcionišu kao ustanove školskog i obrazovnog turizma, rekla je Stanojevićeva.