Sindikat pravosuđa Srbije je na sednici održanoj 12. oktobra doneo odluku o stupanju u generalni štrajk, a prema rečima njihove predsednice Slađanke Milošević jedini zahtev štrajčaka je povećanje zarada.
– Moram da naglasim da štrajkuje pravosudna administracija jer građani, uglavnom, pravosuđe vezuju za sudije i tužioce. S obzirom na to da naši građani nisu zadovoljni pravosuđem, odnosno pravosudnim odlukama mi nemamo njihovu podršku. Međutim, naglašavam da štrajkuje pravosudna administracija koja radi za platu od 25-30.000 dinara. Smatramo da smo zanemareni i da Vlada ne brine o državnim službenicima koji opslužuju sudove i tužilaštva i koji rade u zatvorima. Koliko nas vrednuju pokazuju time koliko nas plaćaju, kategorična je Milošević.
Pokušaji pregovora sa poslodavcem nisu uspeli
Sindikat je u prethodnom periodu pokušao da sa poslodavcem dođe do zajedničkog rešenja, ali to nije urodilo plodom.
– Mi na drugoj strani, strani poslodavca, imamo vlast, pa tu imamo veliki problem jer je to 2 u 1 kombinacija. Nismo do sada naišli na zainteresovanost da se iznađe rešenje i poboljša položaj pravosudne administracije. Zbog toga smo i odlučili da zaposleni u sudovima, tužilaštvima i zatvorima 1. novembra stupe u generalni štrajk, kaže predsednica pravosudnog sindikata.
Ispoštovaćemo minimum procesa rada
Slađanka Milošević kaže da će javnost na vreme biti obaveštena koje će usluge u pravosuđu moći da dobiju u vreme štrajka.
– Obavestićemo javnost o minimunu procesa rada. Naravno da nećemo raditi sve, ali postoje stvari koje moraju da se rade bez odlaganja i bez obzira na štrajk. Istovremeno, postoje i one koje ne moraju i koje mi u vreme štrajka nećemo raditi. Međutim, bojim se da mi idemo vlasti na ruku jer njima ne treba efikasno pravosuđe. Oni nas godinama usporavaju i moram da izrazim zabrinutost da našem poslodavcu, Vladi Srbije, mi ovim štrajkom činimo uslugu dodatno usporavajući rad pravosuđa, zaključuje Slađanka Milošević.