Претрага
[rstr_selector]
Fotografija preuzeta sa sajta preduzeća Rudnik i flotacija "Rudnik"

Međunarodno priznanje preduzeću Rudnik i flotacija „Rudnik“

Preduzeće Rudnik i flotacija „Rudnik“ dobilo je prošlog meseca tri značajne nagrade. Prva je došlaod Privredne komore Srbije za društveno odgovorno poslovanje u kategoriji srednjih preduzeća u kojoj je osvojeno prvo mesto. Darku Vukobratoviću, vlasniku preduzeća, uručena je Zlatna medalja „Takovski ustanak“, za zalaganje i razvoj privrede u opštini Gornji Milanovac, a potom je na međunarodnom takmičenju Evropske komisije za bezbednost i zdravlje na radu Rudnik i flotacija „Rudnik“ dobilo prestižno priznanje na temu Sveobuhvatno sprovođenje bezbednog i zdravog rada za sve zaposlene uz stalnu primenu i dopunu Akta o proceni rizika. Aco Ilić, generalni direktor ovog preduzeća, smatra da je ovo priznanje rezultat dugogodišnjih ulaganja u zdravlje i bezbednost na radu.
– Sve su nam nagrade drage, pogotovu ova koja se odnosi na lokalnu samoupravu, gde je opština pratila naš razvoj i prepoznala naše zalaganje u okviru društveno odgovornog poslovanja.
Druga nagrada je stigla 10. aprila i to je bila nacionalna nagrada za društveno odgovorno poslovanje koju smo dobili od Privredne komore Srbije, jer smo u kategoriji srednjih preduzeća osvojili prvo mesto. Rangiranje je bilo na mala i mikro preduzeća, na srednja i na velika, tako da smo mi pobedili u okviru ovih srednjih privrednih društava. I na kraju,26. aprila smo dobili internacionalnu nagradu koja je zasenila sva priznanja u proteklih 15 godina. Nagrada je usledila od evropske Agencije za bezbednost i zdravlje na radu i dodeljena nam je na svečanoj konferenciji u Valeti na Malti. Nagrađen je rad Zorana Nedeljkovića, izvršnog direktora preduzeća i Ljiljane Obrenović, savetnice za ekologiju i hemikalije, rekao je Aco Ilić dodajući da su se nagradi obradovali, ali da je nisu očekivali.

Po bezbednosti na radu ravnopravni sa zemljama EU

Preduzeće Rudnik i flotacija Rudnik je u okviru evropske kampanje „Zdrava radna mesta za sve generacije“ proglašeno za najbolje u konkurenciji 42 firme iz 23 države.
– U martu smo obavešteni da smo dobili priznanje, ali nismo znali kojeg ranga i mislili smo da ćemo biti među deset. Bili smo prijatno iznenađeni kada su nam javili da smo pobedili. U toj kategoriji ima pet pobednika, a pored Srbije, to su Nemačka, Belgija, Španija, Finska, dok su firme iz Austrije i Mađarska dobile pohvalnice. Interesantno je da smo mi jedina zemlja van Evropske unije koja je dobila priznanje. Takođe smo prvo i jedino preduzeće iz Srbije koje je dobilo ovu prestižnu nagradu, a ujedno i jedina kompanija sa prostora bivše SFRJ koja je ostvarila ovakve rezultate i priznanja u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Ono što nas posebno čini zadovoljnim je to što smo ovo priznanje dobili baš u okviru bezbednosti i zdravlja na radu, jer u našoj državi vlada loše mišljenje da se u bezbednost i zaštitu na radu ne isplati ulagati, jer većina loših poslodavaca izbegava takve investicije, rekao je Ilić.

Ulaganje u bezbednost i zdravlje na radu investicija za budućnost

Prema Ilićevim rečima o zaštiti na radu, naročito u rudarskim jamama, obično se govori u rubrikama crne hronike, kada se neki radnik povredu, a nisu ispoštovane potrebne procedure i ne poseduje zaštitnu opremu, što u ovom preduzeću godinama unazad nije slučaj.
– Nama je drago što se pokazalo da su sva ta ulaganja u proteklih 13 godina, a bilo ih je u vrednosti od oko 68 miliona, bila ispravna. To se najpre pokazalo po broju povreda na radu. Mi smo pre privatizacije, a i posle, imali oko 35 povreda godišnje, da bismo 2014. godine imali tri povrede i zbog smanjenja tog broja smo i nagrađeni. Prosek povreda na radu u proteklih tri – četiri godine je četiri do pet, što je sasvim zadovoljavajuće. Pokazalo se da takva ulaganja ne mogu da se isplate odjednom, bilo je potrebno 10 godina konstantnog rada, predavanja, seminara, pregleda, kongresa, obuka da se situacija dovede u one parametre u kojima se sada nalazi. U našem preduzeću ne postoji ograničenje budžeta za oblast zaštite na radu, sve što je potrebno, to se i nabavi. Imamo najmoderniju opremu, najbolja moguća zaštitna odela, šlemove, štitnike za uši, naočare, najbolje čizme. Jedino u šta se ulaže više od opreme je ulaganje u ljude, odnosno u njihovu obuku. Prilikom zapošljavanja, svaki novi radnik je dužan da prođe obuku da bi mu se objasnilo ponašanje, pravila za rad i neophodne procedure. I najvažnije, svaki dan pre ulaska u jamu, naši radnici imaju obuku, jer nijedan radni dan u rudniku nije isti, zaključuje Aco Ilić.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *