Претрага
[rstr_selector]

Više od polovine Čačana selektuje otpad

Primarnu selekciju otpada u Čačku vrši više od polovine stanovništva, ali je odziv bolji u objektima individualnog nego kolektivnog stanovanja. Ovakav utisak izneo je tehnički direktor „Komunalca“, Miodrag Luković i dodao da se kese za selekciju otpada dele dvomesečno, ali da još nije cela teritorija grada time pokrivena.

– U ovom trenutku pokrivenost kod domaćinstava, i individualnih i u kolektivnim oblicima stanovanja, iznosi oko 80%, a kod privrednih subjekata taj procent je nešto manji i kreće se oko 70%. U celoj toj priči mi težimo da podignemo procente i svakodnevno proširujemo krug korisnika koji dobijaju kese za selektovanje otpada. Naše dve saradnice stalno su na terenu i vrše edukaciju i razgovaraju sa našim sugrađanima na temu primarne selekcije, kaže Luković.

Neki delovi grada još nisu obuhvaćeni selekcijom

Tehnički direktor Javnog komunalnog preduzeća „Komunalac“ kaže da je u ovom trenutku kompletan centar Čačka pokriven programom primarne selekcije otpada, kao i Ljubić kej, deo Bulevara Oslobođenja, dok je Bulevar Vuka Karadžića tokom prošle godine u potpunosti opremljen kesama i kantama za selekciju otpada.

– Uličice oko Čačanskog bataljona još nisu ušle u program primarne selekcije, baš kao i pojedini rubni delovi grada: delovi Atenice i Trnave, na primer. Mada, mikro naselje Atenica je kompletno pokriveno i čak moram da pohvalim stanovnike tog dela grada za izuzetno poštovanje ovog programa i odlične rezultate koje tu postižemo, kaže Luković.

Ostavrivanje mesečnog plana u stalnom rastu

Plan „Komunalca“ da se mesečno selektuje 300 tona otpada za sada se ne realizuje s obzirom na to da se mesečno selektuje 270 tona otpada. Ipak, Miodrag Luković naglašava da je selekcija počela prošle godine sa 73 tone mesečno što u poređenju sa sadašnjim rezultatima pokazuje stalan rast.

– Na žalost, imamo jedan broj nesavesnih sugrađana koji otpad, i kada ga selektuju i stave u kesu, ubace u kontejner za mokri otpad što pravi veliku štetu. Ili, ima pojedinaca koji u kese stavljaju takozvani mokar otpad. To nam pravi velike probleme, ali ipak je većina onih koji vrše kvalitetnu selekciju

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *