Манифестација „Дани кнегиње Љубице” овог викенда у Горњем Милановцу и манастиру Враћевшница

Традиционална манифестација „Дани кнегиње Љубице”, посвећена музичкој традицији краја у коме је рођена модерна Србија, одржава се овог викенда у Културном центру Горњи Милановац и у манастиру Враћевшница. Идеја о одржавању манифестације потекла је од чланова Изворне групе „Црнућанка”, са циљем неговања традиције и културе рудничко-таковског краја. И ове године, све љубитеље традиционалне музике очекује квалитетан програм, најавила је Ивана Тодоровић, етно-музиколог и уметнички руководилац Изворне групе „Црнућанка”.

– Манифестација почиње у суботу 31. маја концертом певачке групе „Моба” из Београда, коју чине доктори наука етнологије и етномузикологије, а слободно могу рећи они који су у самом врху очувања традиционалне песме и звука вокалног извођења. Њихов целовечерњи концерт ће бити у холу Културног центра Горњи Милановац од 19 часова. Тим концертом ћемо отворити и најавити манифестацију која ће имати традиционални програм у порти манастира Враћевшница сутрадан, 1. јуна, са почетком од 11 сати. Поред Изворне групе Црнућанка, у оквиру тог програма представиће се и наши пријатељи – певачка група „Моба”, „Фолклориштанце” из Горњег Милановца, Фрулаш Ненад Станкић, певачка група „Петрова Гора – Кордун” из Београда, певачка група „Удружења Никола Тесла” из Крагујевца. Такође, у оквиру програма посетиоци ће моћи да чују три слоја изворне певачке групе – баке, девојке и девојчице.

Изворна група „Црнућанка” једна је од најстаријих изворних састава у Србији. Групу је заветовала кнегиња Љубица у првој престоници модерне Србије – Горњој Црнући. Песма је са кнегињиних прела наставила да се преде Рудником, Горњом Гружом и Качером, али и широм света од када је „Црнућанка” обновљена 1966. године. Данас њене чланице настоје да старинско народно појање, какво се некада могло чути на прелима, оживе и представе превасходно млађим генерацијама.

– Основни циљ наше групе јесте очување и преношење знања традиционалног вокалног звука и самим тим очување вокалне традиције рудничко-таковског краја. Поред традиционалне музике овог краја посетиоци ће чути и примере певачке праксе из других делова централне Србије али и из Србије уопште.

Интересовање, како учесника тако и посетилаца манифестације, за српску традиционалну песму рудничко-таковског краја сваке године је све веће, па самим тим постоје и услови да се прошире и програм и само трајање манифестације у наредним годинама, наводи саговорница.

– Наша манифестација је увек представљена кроз велики број извођача и трудимо се да сваки пут представимо нове пријатеље, односно да представимо мелодије и традиционални звук који они чувају од заборава. Надам се да ћемо следеће године, када будемо организовали манифестацију по 20. пут, моћи да проширимо трајање на три дана, да не буде само два дана како то већ организујемо последњих пет година. Трудићемо се и да програм проширимо и обогатимо тако да представимо традиционалну песму на најбољи начин.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *