Фото: Михаило Кнежевић / лична архива

Студенти Факултета техничких наука у Чачку освојили светско признање за иновационо решење за хемодијализу

Студенти докторских студија Факултета техничких наука у Чачку, постигли су изузетан међународни успех доневши свом факултету, али и целој Србији, престижно признање са такмичења које је прошле недеље одржано у Кини.

У конкуренцији више од 210.000 студената и наставника са више од 2.000 високошколских установа из преко 100 земаља у свим фазама такмичења, Михаило Кнежевић, Татјана Лазовић и Стефан Ћирковић су освојили главну награду на реномираном Huawei такмичењу у Шенжену, у Иновационој категорији са универзитетима из Кине, Филипина и Марока.  До овог резултата су дошли након успешно савладане две рунде такмичења, током којих су демонстрирали изузетан таленат, иновативност и посвећеност. Тиме су показали да добра идеја уз предан рад на њеној реализацији, неминовно воде до успеха, испричао је Михаило Кнежевић, један од чланова победничког тима.

Ради се о Grand Prize награди, награди највећег ранга на Huawei ИКТ такмичењу. Ми смо пре учешћа на глобалној етапи такмичења учествовали на две прелиминарне рунде. Једна је била на националном нивоу, а друга је била на европском нивоу. Саме припреме су трајале од децембра прошле године. Уложили смо изузетан труд и рад, професори су се око нас ангажовали, пуно њих нам је помогло у самом развоју наше идеје, а све са циљем да то испадне што је боље могуће. У нашој категорији која се бави иновацијама било је 80 тимова, од тога 40 тимова из  Кине и 40 тимова из свих земаља света, са свих континената.

Представљена иновација из Србије комбинује најсавременију информационо-комуникациону технологију и медицину у сврху лечења тешких обољења бубрега. Решење са којим су студенти Факултета у Чачку однели главну  награду бави се иновацијама у процесу дијализе код пацијената са бубрежним проблемима, објашњава саговорник.

– Наша категорија, односно категорија за иновације, намењена је иновационим идејама у пољу технологије и интеграције технологије са другим областима. Конкретно у  нашем случају, спојили смо вештачку интелигенцију, машинско учење са медицином. Наша иновација се бави хемодијализом, покушава да на што ефикаснији начин реши како се одређује терапија, односно како се врши процес хемодијализе код пацијената са бубрежним проблемима. А то решење је изискивало да се укључимо и у  медицину. Имали смо контакте са лекарима са Дечје клинике у Тиршовој. Пуно је ту неких ствари било потребно савладати и уклопити. Имали смо пуно података које смо добили од клинике и заиста је наше решење препознато као нешто што има потенцијал да промени ток третмана за пацијенте са бубрежним обољењима.

Код дијализе је данас кључно искуство лекара који тај процес примењују на пацијентима. Зато је циљ овог иновационог решења да се сам процес поједностави уз помоћ вештачке интелигенције, тако да се омогући рутинска примена и онима који немају велико искуство у томе. А шта је потребно да ова иновација заживи у пракси?

– За почетак, потребно је да се изврше детаљна клиничка испитивања. Ми бисмо у  сарадњи са Тиршовом своје решење применили, они би нам давали одговоре и реакције на то како се наш систем понаша и да ли даје потребне информације лекарима које они могу искористити ради побољшања квалитета третмана пацијената. Јако је битно нагласити да се код хемодијализе пуно тога своди на искуство лекара. Не постоји формула по којој се одређује колико дуго да се врши хемодијализа, колико течности да се извуче и којом брзином да се извлачи крв из пацијената приликом дијализе, односно самог процеса филтрације. Тако да је пуно неких непознатих и променљивих у једначини, а ми се надамо да ћемо уз помоћ нашег система то довести на рутински ниво, тако да би и неко са мање искуства могао да врши и надзире тај процес.

На свом путу од идеје до освајања главне награде, чачански студенти су имали велику помоћ и подршку својих професора.

Професор Саша Цветковић је био наш вођа пута у Кину и неко ко је у финалној фази такмичења, односно у последњих пар месеци, учинио пуно да наш пројекат добије досадашњи облик. Од самог старта смо имали подршку професора Младеновића који је званично и предложио пријаву нашег тима са овом идејом за такмичење.

Проф. др Владимир Младеновић, декан Факултета Техничких наука у Чачку, објашњава како се дошло до идеје да управо ово иновационо решење буде предложено за такмичење.

– Ова идеја је настала 2018. године у сарадњи са Универзитетском клиником у Тиршовој, у комуникацији са професорком која је у то време била начелница Одељења дечје нефрологије, Мирјаном Костић. Ми смо дуго размењивали мишљења и идеје и упознавали смо се са њиховим проблемима. Успели смо да идентификујемо оно што је њима најкритичније у области дечје хемодијализе. Кренули смо да истражујемо, примењујући област вештачке интелигенције, и у то време смо полако почели да долазимо до првих резултата који су помагали лекарима на одељењу да могу да изврше прецизнију процену прекомерне количине течности у дечјем организму која треба да се извуче из организма. То је после крунисано европским пројектом Еурека кроз који смо поприлично развили комплетну методологију применом вештачке интелигенције. На неки начин, као резултат тога, добили смо један мали прототип, један уређај који смо конструисали и видели смо да постоји велики простор да можемо даље да надграђујемо тај систем.

Компанија Huawei са којом већ постоји добра сарадња, помогла је да овај пројекат заживи.

– Они су нам помогли са те стране што су нам омогућили да применимо њихове технологије како бисмо ово решење развили до краја. То је тако кренуло, а онда је од њих дошла идеја да се пријавимо на такмичење, будући да смо ми поприлично надградили овај систем са различитих аспеката који се тичу прецизности самог система, приватности података будући да се ради са осетљивом категоријом пацијената. Тако да смо заједно са студентима докторских студија и са професором који се прикључио касније да помогне око финих побољшавања самог система, Сашом Цветковићем, дошли до коначног решења које може бити употребљиво.

Професор Младеновић је истакао да највећи успех чачанских студената лежи у нади коју медицини даје њихово решење, а које ће олакшати процес дијализе како пацијентима тако и лекарима.

– Нико није ни очекивао да ће они доживети оволики успех, иако смо ми веровали да је све ово што смо до сада урадили јако корисно и добро за те младе пацијенте који имају проблеме, а са друге стране за лекаре којима се поприлично олакшава тај посао у самом процесу хемодијализе.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *