Киша која је са краћим прекидима падала на подручју Чачка у току протекла 24 сата, довела је до благог пораста водостаја Западне Мораве и других мањих река. Сходно упозорењу Републичког хидрометеоролошког завода на обилне падавине, Сектор за ванредне ситуације Србије је локалним самоуправама упутио упозорење на предузимање превентивних мера са циљем одбрана од поплава.
Боривоје Гачић, командант Ватрогасно-спасилачког батаљона Чачак, каже да се ситуација на свим критичним тачкама редовно прати, а с тим у вези на Чемерници су извршене одређене интервенције како би се спречило њено изливање.
– Сходно том упозорењу ми вршимо обилазак критичних тачака које имамо од ранијих година, али и оних за које се у међувремену стекло сазнање да могу бити критичне. Ту су укључени и инструктори предузећа „Србија воде”. Чак смо и заједно били на терену и у обиласцима. Том приликом је примећено да смо на реци Чемерници имали два прелаза, урађена преко реке, где је могло евентуално дођи до загушења. Да не би дошло до поплаве, предузеће „Србија воде“ је наложило инвеститору, односно „Коридорима Србије“, да уклоне та два привремена прелаза. Један је био у Коњевићима а други код старог железничког моста ка Ракови у Прељини. Код тог старог железничког моста чак је у једном тренутку дошло и до накупљања грања и отпада који се налазио у води, па је настало загушење. Али правовременом реакцијом је то уклоњено, тако да вода сад отиче без проблема.
Водостај Западне Мораве није значајно у порасту, каже Гачић и истиче да се редовно прати и водостај Бјелице и других река, које су за сада у свом кориту.
– Према последњим информацијама, водостај Мораве је порастао пар центиметара, ништа алармантно с обзиром на то да је Морава велика, широка река, тако да то није неки велики пораст за ту реку. Када су у питању Чемерница и Каменица, оне су у стагнацији у односу на јучерашњи дан. Обе су у кориту. Иста је ситуација и са Бјелицом, која се за сада није излиза. Ми ћемо обилазити терен и ако приметимо да до изливања може доћи, упозорићемо грађане. А и грађани морају сами бити свесни ситуације и водити рачуна о својој имовини, виде да пада киша, па се морају више ангажовати на чишћењу сопствених канала. Да прате да у њима не дође до загушења која би могла довести до изливања. Ми смо ту, али се зна у којим ситуацијама поступамо и која су наша задужења.
По речима саговорника, једино у случају да у кратком периоду падне велика количина кише, могло би да дође до изливања, што би изазвало одређене проблеме са кишном канализацијом у појединим деловима града.
– Град Чачак је град који се интензивно развија. Тамо где сте некада имали куће и зелене површине, данас су зграде, асфалт и бетон. Земља више једноставно не може да упија воду и она се онда слива и одлази путем кишне канализације. Знам да су градске службе, односно јавна предузећа која су за то задужена, очистила те критичне тачке на кишној канализацији да не би долазило до зачепљења. Али ако падне већа количина кише у кратком временском периоду, она ће негде морати да оде, што потенцијално може довести до изливања на критичним местима.