Претрага
[rstr_selector]

Čačanske učenice u poseti OŠ „Jožeta Moškriča” u Ljubljani

Nakon što je OŠ „Dr Dragiša Mišović” prošle godine u maju ugostila učenike OŠ „Jožeta Moškriča” iz Ljubljane, ove godine od 20. do 22. aprila osam učenica od V do VIII razreda iz čačanske škole bile su gosti u Sloveniji, zajedno sa pedagogom škole Ivanom Pantović i nastavnicom matematike Tanjom Petrović. Ivana Pantović, pedagog u OŠ „Dr Dragiša Mišović”, kaže da su se domaćini tokom njihovog boravka u Ljubljani trudili da ih detaljno upoznaju sa organizacijom rada škole, koja se u velikoj meri razlikuje od rada škola u Srbiji.

– Tokom boravka u Ljubljani upoznali smo se sa načinom rada, specifičnostima same škole i vratili se sa divnim utiscima, a potrudićemo se da ono što nam se najviše svidelo prenesemo i u našu školu. Slovenački sistem obrazovanja je drugačije organizovan nego kod nas. Oni imaju devet razreda osnovne škole pa se to sve prenosi dalje na srednje škole i fakultete. U prvom razredu sa đacima rade dva učitelja koja su zajedno u učionici sa decom, a svi prvaci nose prsluke da bi bili prepoznatljivi kao najmlađi učenici škole. Deca u školu dolaze trotinetima ili biciklima nakon što polože kurs, odnosno dobiju dozvolu da tako mogu dolaziti, što govori o tome da se neguje jedan zdrav način života, rekla je Ivana Pantović.

Školsko zvono ne označava kraj časa

– U školi nema zvona, čas se završava kada to kaže nastavnik, i to je sve dobro organizovano. Deca znaju kada treba da uđu, a kada da izađu sa časa. Oni, na primer, u osnovnoj školi imaju etiku kao predmet, gde razgovaraju o vrednostima, moralu, o tome kako je uređena država, parlament, koje su to državne strukture i slično. Sve u svemu, drugačija je škola od naše, ali opet bliska nama i pokušaćemo da neke od tih stvari uvedemo i kod nas, kaže pedagog OŠ „Dr Dragiša Mišović“.

Opuštena atmosfera za bolje rezultate rada

poseta-sloveniji– Oni imaju samo jednu smenu koja traje od 8.00 do 13.00 časova. Primetili smo da u školi vlada jedna opuštena atmosfera. Deca imaju svoje ormariće u koje ostavljaju obuću, pa su i đaci i nastavnici na času u papučama. Nastavnici ručaju sa svojim učenicima u učionici, niko ne izlazi van dvorišta, ne postoje kiosci brze hrane u okolini škole, svi jedu nešto zdravo, a na kraju dana svi zajedno, direktorka, nastavnici i učenici sede u jednom prostoru koji je za to namenjen i svi zajedno opet ručaju, rekla je Pantović i dodala da imaju dosta grupnog rada i prezentacija.

Kolektivni duh na prvom mestu

– Svakog ponedeljka nastavnici imaju sastanak sa direktorkom i razgovaraju o tome šta ih sve očekuje u toj nedelji. Dosta rade na kolektivnom duhu da se svi povežu i što više usmere jedni na druge. Nas je posebno očaralo to kako direktorka škole neguje prijateljski odnos sa nastavnicima škole i koliko je usmerena na njih. Oni, recimo, u svojoj nastavničkoj kancelariji imaju krevete na kojima mogu da se odmore i nekako mi se čini da se sve radi na tome da ne postoji napetost, a to je jako važno u ovom poslu, zaključuje Ivana Pantović.

Bez kodeksa oblačenja

– Ono što je našim učenicama bilo neobično jeste da ne postoji kodeks oblačenja. To je nešto što se u našoj školi već duže vreme neguje i na šta obraćamo pažnju, i taj kodeks u OŠ „Jožeta Moškriča” ne postoji. Svako se oblači kako želi, nastavnici dolaze u patikama, farmerkama i majicama, a takođe i đaci, pa nije retkost da vidite učenike u pocepanim farmerkama i kratkim majicama što je kod nas strogo zabranjeno. Pored toga, ono što je još zanimljivo jeste opuštena atmosfera na času, pa tako, na primer, kada rade grupni rad možete videti učenika kako sedi na stolu ili leži na podu, kaže Ivana Pantović.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Сродне вести