Претрага
[rstr_selector]
Gorana Tanasković

Deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni čačanskih preduzeća

Čačanska preduzeća su za prvih deset meseci prošle godine ostvarila za 6% veću spoljnotrgovinsku razmenu u odnosu na isti period 2015.godine. Gorana Tanasković, rukovodilac čačanske jedinice pri Regionalnoj privrednoj komori Moravičkog i Raškog okruga, kaže da je ovaj rezultat ostvaren pre svega zahvaljujući izvozu koji je bio za 15% veći, odnosno uvozu koji je za 2% bio veći nego pretprošle godine.

– Čačanska preduzeća su za prvih deset meseci prošle godine ostvarila izvoz u vrednosti od 122 miliona dolara i uvoz u vrednosti od 191 miliona dolara. Karakteristika je da su preduzeća iz Čačka uvozno zavisna preduzeća tako da uvek imamo deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni. U ovom periodu imali smo pokrivenost spoljnotrgovinske razmene 64%. Ono što je takođe karakteristično za čačanska preduzeća jeste da ona imaju veliko učešće kako u regionu koji pokriva Regionalna privredna komora Moravičkog i Raškog okruga, tako i u samom Moravičkom okrugu gde se njihovo učešće u spoljtrgovinskoj razmeni kreće oko 50%. Za preduzeća iz Čačka karakteristično je i to da uglavnom rade sa zemljama Evropske unije tako da je čak 52% izvoza ostvareno upravo u ove zemlje. Najveći partneri u izvozu su Nemačka i Italija, kad je u pitanju Evropska unija, a kad govorimo o bivšim republikama SFRJ, to su Bosna, Crna Gora i Hrvatska gde ostvarujemo 35% od ukupnog izvoza. Slede Ruska Federacija sa oko 3% i SAD i Kanada sa oko 3%, rekla je Tanasković.

Kina sve značajniji partner Čačka u uvozu

Rukovodilac čačanske Organizacione jedinice Regionalne privredne komore Moravičkog i Raškog okruga kaže i da smo najviše uvozili takođe iz zemalja Evropske unije.

– Ta vrednost iznosi čak 71%. Najviše uvozimo iz Češke, Nemačke, Italije, nešto malo iz bivših republika SFRJ – svega 4%, iz Kine 7%, mada tu moram da naglasim da nam je Kina sve veći i značajniji partner u uvozu. Sledi Turska sa 6%, Ruska Federacija sa 2% i ostale zemlje. Kakakteristična je i struktura izvoza naših preduzeća gde pre svega dominiraju proizvodi i poluproizvodi od profila, razni limovi, cevi i ostali proizvodi od gvožđa, čelika i aluminijuma. Zatim su tu alati, mašine i rezervni delovi, a onda i odeća, obuća i tkanina. Tek onda dolaze na red prehrambeni proizvodi. Što se tiče uvoza, prednjače profili od legura aluminijuma, čelika, cinka, bakra i ostalih proizvoda, a slede mašine, aparati i uređaji, pa onda plastične mase i vozila, rekla je Tanasković.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *