Претрага
[rstr_selector]
Fotografija Muzeja rudničko-takovskog kraja

Gornjomilanovački Muzej nastavlja istraživanja na Rudniku

Muzej rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca od 2009.godine neprekidno vrši arheološka istraživanja na Rudniku. Prema rečima Aleksandra Marušića, direktora Muzeja, ovogodišnja arheološka kampanja počinje u ponedeljak 31.jula u saradnji sa beogradskim Filozofskim fakultetom.

– Ovogodišnja istraživanja trajaće 36 radnih dana, a predvodiće ih doktor Dejan Radičević sa Filozofskog fakulteta i Ana Cicović, viši kustos-arheolog našeg Muzeja. Sa njima će biti i grupa studenata arheologije. Radiće se na dva lokaliteta. Jedan je u zaseoku Drenje, a drugi kod nove rudničke crkve, na obodu varošice Rudnik. Nadamo se da ćemo, kao i prethodnih godina, imati neke ekskluzivne rezultate, neka otkrića koja ćemosa ponosom predstaviti javnosti. Mi tragamo za srednjovekovnim Rudnikom i pokušavamo da odgonetnemo sa arheološke strane sve ono što je sa istorijske strane, manje ili više poznato: kako je funkcionisao život na Rudniku tog vremena, kaže Marušić.

Izložba putuje u Trebinje

Direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja podseća da su arheolozi ove ustanove 2015.godine na Rudniku pronašli možda najznačajniji artefakt u arheologiji s početka 21 veka.

– Radi se o pečatniku, odnosno tiparu kneza Lazara Hrebeljanovića. Inače, izložba „Srednjevekovni Rudnik”, koja predstavlja sve najznačajnije rezultate istraživanja na Rudniku, posle Beograda, Kragujevca i drugih mesta u Srbiji gostovala je i u Crnoj Gori, u Budvi. Za početak oktobra planirano je njeno gostovanje i u Muzeju Hercegovine u Trebinju, rekao je Marušić.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *