Претрага
[rstr_selector]

Krompirov moljac ponovo napada

Proteklih dana u zasadima krompira zabeležena je povećana brojnost krompirovog moljca, koji je 2015. godine pričinio velike štete proizvođačima u čačanskom kraju. Prošle godine su, zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima ali i blagovremenim reagovanjem poljoprivrednika, štete izbegnute, kaže Svetlana Stanković, koordinator Prognozno-izveštajne službe u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi u Čačku. Ona naglašava da je naredna nedelja najkritičnija kada je u pitanju suzbijanje ove štetočine.

– Iskustva iz proteklih godina su zaista bila poražavajuća. U toku 2015. godine imali smo ozbiljnih problema, dok su prošle godine štete izbegnute, a tome su pored povoljnih vremenskih uslova doprineli i sami proizvođači koji su poslušali naše savete što je bilo od velike koristi. Naredne nedelje nam predstoji ozbiljna borba sa ovim štetnim organizmom jer smo u protekla dva dana zabeležili povećanu brojnost krompirovog moljca. To su pokazatelji početka preklapanja druge i treće generacije ovog štetnog organizma zbog čega treba primenjivati sve one preventivne mere u zaštiti, a najvažnije je zalivanje. Podsetiću poljoprivredne proizvođače da redovno posećuju svoje useve i da se krompir nalazi u fazi propadanja cime. Zalivanje je jako bitno jer zatvara pukotine i onemogućava krompirovom moljcu da prodre do krtole i položi jaja na njih. U usevima gde je došlo do propadanja cime u toku narednih sedam dana treba organizovati vađenje krompira i skladištenje u prostore koji će biti obezbeđeni mrežama ili komorama da ovaj štetni organizam ne bi napravio problem, ističe Svetlana Stanković.

Naredne nedelje sastanci sa poljoprivrednicima

Svetlana Stanković ističe da još uvek nije vreme za hemijski tretman, ali da će naredne nedelje biti doneta odluka da li i koje preparate treba koristiti u narednom periodu.

– U toku naredne nedelje imaćemo sastanke sa poljoprivrednim proizvođačima. U posetu nam dolaze predstavnici prognozno-izveštajnih poslova iz Ministarstva poljoprivrede koji će proizvođačima govoriti o merama zaštite i eventualnim hemijskim preparatima koje treba koristiti u narednom periodu. Naglašavam da još uvek nije vreme za primenu hemijskih preparata, kaže Stanković i dodaje da će poljoprivrednici putem sms poruka iz Prognozno-izveštajnog centra blagovremeno biti obavešteni o daljim koracima i hemijskim preparatima koje treba koristiti.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *