Претрага
[rstr_selector]

Nacionalno priznanje Srednjoj školi „Dragačevo“

Na Nacionalnom takmičenju dobrih praksi u oblasti karijernog vođenja i savetovanja, koje je prošle nedelje održano u Beogradu, Srednja škola „Dragačevo“ u Guči je dobila priznanje za rad sa svojim učenicima, tokom kojeg su zaposleni đake učili i usmeravali kako da odaberu željeni fakultet, napišu radnu biografiju ili pokrenu sopstveni posao.

Bojana Perović, pedagog ove škole i idejni tvorac obuke, objašnjava šta je cilj ovog programa i za šta su zapravo osposobljeni učenici koji prolaze obuku.

– Naša srednja škola već dugi niz godina sprovodi program karijernog vođenja i savetovanja učenika i on se sprovodi od prvog do četvrtog razreda. Međutim, aktivnost sa kojom smo se takmičili na Nacionalnom takmičenju Fondacije „Tempus“ je sprovedena među učenicima četvrtog razreda i odnosi se na profesionalnu orijentaciju, odnosno na radionice za izbor zanimanja. U okviru njih se sprovodi informisanje, testiranje i savetovanje učenika u vezi sa izborom budućeg zanimanja. Nakon toga se radi i simulacija izbora za posao za one učenike koji ne žele da nastave školovanje već žele da se uključe u neki radni proces. Važno je da nauče na koji način se vrši odabir kandidata i kako da se osposobe da budu što spremniji prilikom konkurisanja za određeni posao, kaže Bojana Perović.

Izbor kandidata za posao se vežba na časovima

Kako izgleda razgovor sa poslodavcem, da li će i koje veštine ceniti kod budućeg radnika, da li je baš određena osoba pravi kandidat za to radno mesto, samo su neka od pitanja sa kojima se učenici Srednje škole „Dragačevo“ susreću već u školskoj klupi, kroz vežbe i simulacije sa profesorima.

– Na tim radionicama imamo simulaciju gde profesori i učenici zajedničkim snagama prave izbor kandidata za neki određeni posao. Tokom tih časova učenici uče kako da napišu radnu biografiju, kako da predstave sebe, na koji način da vode razgovor sa poslodavcem i na samom kraju međusobno biraju adekvatne kandidate za tu radnu poziciju. To je prilika da oni zajedno vide i ukažu na svaku dobru karakteristiku pojedinca i da je kasnije nadograđuju. Učenici tada na licu mesta mogu da shvate na osnovu čega poslodavac bira kandidata za neko radno mesto, kaže pedagog ove škole, dodajući da se ovaj program realizuje isključivo u završnim razredima, dok se karijerno vođenje i savetovanje sprovodi tokom čitavog školovanja u ovoj srednjoj školi.

priznanje-skoli-dragacevoPriznanje kao nagrada za dosadašnji rad

Na nacionalnom takmičenju na kojem su pravo učešća imale škole i institucije koje se bave karijernim vođenjem i savetovanje, tim Srednje škole „Dragačevo“ je osvojio priznanje za primer dobre prakse.

– Mi smo se na ovo takmičenje prijavili upravo da vidimo koliko je obuka koju pružamo učenicima kvalitetna i gde se mi u svemu tome nalazimo u odnosu na druge škole u Srbiji. Mi smo u ovom slučaju dobili priznanje za primer dobre prakse, što nama izuzetno znači jer je to potvrda našeg rada i kvaliteta u ovoj oblasti. Podeljene su prve tri i jedna specijalna nagrada, a priznanje za primer dobre prakse je dobila naša škola, kaže naša sagovornica.

Obuku do sada prošlo na stotine učenika

– Za ovu školsku godinu smo tek u procesu formiranja radionica, ali za ovih nekoliko godina više stotina učenika je prošlo obuku karijernog osposobljavanja. U svakoj generaciji se gotovo polovina učenika završnih razreda izjasni za pohađanje radionice karijernog savetovanja. Svake godine u planu rada škole je postojao program profesionalne orijentacije, međutim od 2013. zakonom je to podvedeno kao karijerno vođenje i savetovanje kroz koje su prošle mnoge generacije đaka. Kada taj program prođe, učenik je osposobljen da samostalno donese odluku o izboru budućeg zanimanja, fakulteta ili pokretanja sopstvenog posla. Cilj ovog programa je da učenik upozna sebe i svoje mogućnosti, zaključuje Bojana Perović.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *