Претрага
[rstr_selector]

Obavezno tretiranje ranih sorti breskve i nektarine

Toplo vreme krajem januara prouzrokovalo je da se kod ranih sorti breskvi i nektarina registruje početak bubrenja lisnih pupoljaka. Poljoprivredni stručnjaci savetuju proizvođačima ovog voća da pregledaju svoje zasade i ukoliko registruju promene, pristupe hemijskim merama zaštite. Vesna Nišavić Veljković, savetodavac za zaštitu bilja u čačanskoj Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi, kaže da ovakvo vreme, uz pojavu kiše, najviše pogoduje razvoju fitopatogene gljive „taphrina deformans“ koja prouzrokuje kovrdžavost lista breskve, što za posledicu može da ima velike štete u zasadima.
– Izuzetno toplo vreme i visoke temperature vazduha u januaru doprineli su ranom početku vegetacije kod breskve i nektarine. Naime, vremenski uslovi koji nisu tako uobičajeni za ovo doba godine, prouzrokovali su da kod ranih sorti breskvi i nektarina registrujemo početak bubrenja lisnih pupoljaka. Zbog toga je jako važno da se u ovom periodu obavi hemijska zaštita protiv jedne od najznačajnijih bolesti breskve i nektarine, a to je kovrdžavost, koju prouzrokuje „taphrina deformans“. Ova fitopatogena gljiva može da nanese velike štete zasadima breskve, a naročito se javlja u vremenskim uslovima kada imamo kišu i vlagu u vreme bubrenja pupoljaka. Obično je to u rano proleće, međutim ovakvi vremenski uslovi su prouzrokovali da se javi i u ovom periodu. Opasnost od zaraze ovom fitopatogenom gljivom je najveća u fazi bubrenja pupoljaka i sve do pojave prvih mladih listića. Spore ove gljive prezimljavaju na granama i grančicama zato je ona uvek prisutna u samom zasadu, znači nikada ne može doći iz nekog drugog zasada, a svaka kiša u ovom periodu može da izazove infekciju. Može da bude zaražena cela liska, a može i samo deo površine liske. Kada olistaju breskva ili nektarina ne može doći do infekcije, zato u ovom periodu treba da se posveti posebna pažnja zažtite, istakla je Vesna Nišavić Veljković.

Tretiranje vršiti u toplijem delu dana

– Ovo je pravo vreme za hemijsko tretiranje tamo gde ima faze bubrenja pupoljaka i to treba uraditi pre najavljenih kiša. Za tretiranje možemo koristiti od fungicida barkarne preperate i preparate na bazi ditianona, cirama ili hlorotalonila. Cilj ovog tretiranja je da preparat dospe na pupljak i spreči da spore koje se nalaze na samoj biljci ostvare infkeciju tog mladog tkiva lista. Ovo se odnosi pre svega na rane sorte gde imamo fazu bubrenja pupljaka, a naravno imamo i sorte koje kasnije stižu, tako da proizvođači treba da obrate pažnju i da se ovo prskanje odradi i za kasnije sorte. Tretiranje treba vršiti u najtoplijem delu dana i po mirnom vremenu, da bi preparat dospeo tamo gde je i namenjen, rekla je Vesna Nišavić Veljković.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *