Претрага
[rstr_selector]

U Čačku održana izborna Skupština Društva direktora škola Srbije

Juče je u Čačku održana peta redovna, odnosno treća izborna Skupština Društva direktora škola Srbije na kojoj su izabrani predsednik Skupštine i članovi Upravnog odbora. Za predsednika skupštine Društva direktora škola Srbije ponovo je izabran profesor Dejan Nedić, direktor II Ekonomske škole iz Beograda, a poverenje članova skupštine i za naredne tri godine dobilo je dosadašnjih 8 članova Upravnog odbora.
– To je jedino udruženje na teritoriji Srbije koje okuplja direktore predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola. Juče je u Čačku prisustvovalo 118 direktora članova našeg udruženja od 420 koliko udruženje ima. To je bila redovna Skupština gde je Upravni odbor podneo izveštaj o svom radu za prethodnih 20 meseci, od marta 2015. godine, kada je bila 4 Skupština u Beogradu, pa do 6. decembra ove godine. Nadzorni odbor je podneo izveštaj o finansijskom poslovanju, a pošto je po statutu Društva mandat predsednika skupštine i članova upravnog odbora tri godine, on je juče istekao jer je prethodna izborna skupština bila 6. decembra 2013. godine. Za predsednika Skupštine Društva direktora škola Srbije ponovo je za naredni trogodišnji mandat izabran profesor Dejan Nedić, direktor II Ekonomske škole iz Beograda. Takođe je izabrano osam članova Upravnog odbora i praktično se desilo da su svi dosadašnji članovi dobili poverenja svojih kolega da rade u Upravnom odboru Društva direktora škola Srbije i naredne tri godine. Izabran je i Nadzorni odbor koji je iz Moravičkog okruga i to po jedan predstavnik iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Ivanjice, rekao je Ivan Ružičić.

Skupštini je prisustvovala i pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Vesna Nedeljković sa kojom je bilo reči i o licencama za direktore škola, kaže Ivan Ružičić.

– Mi smo kao Društvo direktora škola Srbije uključeni u jednu komisiju koju je formiralo Ministarstvo prosvete, a koja se upravo bavi izradom programa za licence za direktore. To je jedan dugogodišnji problem koji postoji u našem obrazovnom sistemu još od 2003. godine. Zakon je to predvideo, ali do danas niko nije uradio taj pravilnik o sticanju licence za direktora škola, tako da je sada resorno ministarstvo rešilo da se to reši i ono je uključilo predstavnike Društva direktora u to. Što se nas direktora tiče mi nemamo ništa protiv toga, s tim što se pitanje licence vezuje za neki stručni i profesionalni status nas direktora škola. Ono što sada jeste osnovni problem kod statusa direktora jeste da se njima čuva radno mesto samo u prvom mandatnom periodu tako da se dešava da je u ovom trenutku po našem zakonu direktor škole jedini radnik u obrazovno-vaspitnom sistemu koji izborom na dužnost direktora škole prelazi iz statusa radnika na neodređeno vreme u status radnika na određeno vreme. Mi mislimo da to nije korektno i da deluje destimulativno na direktore s obzirom na odgovornosti koje imaju u svom poslu za samo funkcionisanje škole i za kvalitet rada škola. Smatramo da to treba da bude na neki način stimulativno i da podstiče da se najbolji profesori u najboljim radnim godinama prijavljuju za direktora škola, a ne da to budu oni koji to žarko žele ili oni koji su pred penzijom. To po našoj proceni nije dobro za ceo školski sistem tako da očekujemo da se to pitanje licenci reši celovito sa tim statusom koji direktori škola imaju u celom obrazovnom vaspitnom sistemu, kaže Ružičić.

Srbiji potrebna škola za direktore

– S obzirom na to da se ovo rešava već trinaest godina, očigledno je da ne može da bude tako brzo. Postoje modeli kako se to radi u nekim zemljama. Recimo u Sloveniji postoji škola za direktore, što bi bilo jako dobro da se uradi i u Srbiji. Mi bi bili jako srećni da se napravi škola za direktore jer je jedna profesionalna institucija koja bi se bavila unapređenjem kvaliteta rada direktora u svim onim oblastima koje su potrebne za direktore. Naročito jer su direktori škola uglavnom bivši profesori koji imaju znanje iz svojih predmeta koje predaju, ali nemaju znanje iz ovih drugih oblasti koje su potrebne da bi se obavljao taj posao tako da bi idealno bilo kada bi se sticanje licence rešilo kroz te škole za direktore. Jeste da je to nešto što košta, ali s obzirom na to kakvi bi efekti bili, mislim da bi najbolje bilo da država i Ministarstvo prosvete ukinu neke institucije koje bespotrebno troše novac, a da se napravi jedna takva institucija koja ne bi morala da ima puno zaposlenih, ali koja bi mogla da se bavi upravo tim usavršavanjem direktora. Na kraju krajeva, svi znamo koliko je važno da direktori škola budu kvalitetni i koliko od direktora škola zavisi kvalitet i rad jedne škole, rekao je direktor čačanske Gimnazije.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *