Претрага
[rstr_selector]

Uskoro rekonstrukcija automatske hidrološke stanice u Čačku

Republički hidrometeorološli zavod je 2007. godine u Čačku instalirao automatsku hidrološku stanicu za praćenja nivoa i temperature vode koja se nalazila na konstrukciji starog Železničkog mosta. Međutim, stanica je nakon godinu dana uništena i od tada nije u funkciji. Slavimir Stevanović, pomoćnik direktora za hidrološka pitanja Republičkog hidrometeoroškog zavoda u Beogradu, kaže da je u saradnji sa rukovodstvom grada obezbeđena oprema koja će biti instalirana ove ili naredne nedelje. Stevanović ističe da je značaj hidrološke stanice višestruk.

– Uspeli smo konačno da u saradnji sa lokalnom samoupravom pronađemo način kako da obezbedimo objekat i da instaliramo novu opremu. Napominjem da je Čačak bio jedan od prvih gradova u kojima je instalirana oprema za automatsko registrovanje promene nivoa vode i automatsko preuzimanje podataka sa te stanice na daljinu posredstvom mobilne telefonske mreže, rekao je Stevanović.

Uloga hidroloških stanica višestruka

– Podaci koji se dobijaju u automatskoj hidrološkoj stanici su važni pre svega za praćenje režima reka, a to znači da u svakom trenutku imamo tačnu informaciju koji je nivo vode, a samim tim i koja količina vode tom rekom protiče. U redovnim okolnostima to možda i nije važna informacija, koliko je važna u situacijama kada dolazi do naglog porasta vodostaja i kada postoji opasnost da se u samom gradu, uzvodno ili nizvodno od njega, dese ekstremne poplave. Uloga ovih stanica je višestruka jer se prati šta se dešava na samom slivu uzvodno od te stanice. To znači da sve ono što se sliva sa reka uzvodno od Čačka mora da prođe kroz taj profil i mora da bude registrovano. U kombinaciji sa nizom takvih mernih mesta, mi dobijamo permanetno sliku o hidrološkoj situaciji na celom slivnom području. Podaci će biti dostupni svim građanima na web portalu Republičkog hidrometeorološkog zavoda, a  menjaće se na svakih pola sata, naveo je Slavimir Stevanović i dodao da je ceo Moravički okrug pokriven solidnom mrežom sa oko 20 hidroloških stanica.

Automatski kišomeri važni za ranu najavu poplava

Stevanović kaže da hidrološke stanice rade u kombinaciji sa automataskim kišomerima, koji daju informacije u realnom vremenu o padavinama.

– To je posebno važno ako želimo da uspostavimo sistem za ranu najavu poplava na bujičnm vodotocima koji su posebno izraženi u Guči, Arilju i tim gornjim tokovima sliva Zapadne Morave. Mi pokušavamo da po tom pitanju uradimo nešto uz pomoć sopstvenih sredstava, i ne samo u Čačku, već pokušavamo i sa druim lokalnim zajednicama da nam pomognu oko nabavke opreme ili oko izgradnje infrastrukture, jer je na mestu gde se postavlja stanica potrebno obezbediti struju kao i adekvatnu zaštitu od vandala. U ovom drugom delu mi uspevamo da napravimo dogovor sa opštinama, a što se tiče nabavke opreme to ide uglavnom preko nekih donacija i projekta

Potrebna bolja saradnja i ostalih lokalnih samouprava 

– Lokalna samouprava u Čačku je pokazala u prethodnom periodu veliku zaintersovanost da sarađuje sa nama i siguran sam da će uskoro uslediti i vidljivi rezultati koji će se ogledati u unapređenju ovog postojećeg sistema i uspostavljanju novog za ranu najavu bujičnih poplava na području Moravičkog okruga, kaže Stevanović. Potrebno je da se uključe i ostale lokalne samouprave, da se napravi zajednički plan, jer se Čačak ne brani od poplava od velikih voda, već od voda u uzvodnim opštinama kao što su Ivanjica, Lučani, Požega i druge. Mora da se napravi  zajednički dogovor, da se ceo taj sistem posmatra kao jedinstven i to će biti od velike koristi za ceo okrug, zaključio je Slavimir Stevanović.


Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *