Претрага
[rstr_selector]

Zagađenje vazduha višedecenijski problem Užičana

Nakon što je, na osnovu merenja užičkog Zavoda za javno zdravlje, koncentracija čađi u vazduhu koji udišu Užičani pre dva dana bila preko tri puta veća od dozvoljene, u toku jučerašnjeg dana počela je da opada, sa 169 na 121 mikrogram po kubnom metru. Nepovoljan geografski položaj i veliki broj individualnih ložišta u ovom gradu dovode do toga da se već duži niz godina beleži prekoračenje graničnih vrednosti u  koncentracijama čađi.

Situacija u zimskom periodu promenljiva

Dunja Đenić, član Gradskog veća grada Užica zadužena za oblast zaštite životne sredine kaže da se, zbog nedostatka provetravanja, zagađujuće materije koncentrišu u nižim slojevim atmosfere i, kao što je bio slučaj u nekoliko prethodnih dana, u vazduhu se javljaju veoma visoke koncentracije čađi.

– Situacija je kao i svake godine u zimskom periodu promenjiva. Prvih par dana nove godine imali smo jako dobre rezultate, vazduh je bio čist. Poslednjih nekoliko dana, tačnije od 6. do 8. januara, imali smo povećane vrednosti koncentracije čađi, a to je uslovljeno vremenskim uslovima. Naš grad se nalazi u kotlini reke, samom kartografijom smo određeni da imamo problema sa klimatskim uslovima, zbog nedostatka provetravanja zagađujuće materije se koncentrišu u nižim slojevima atmosfere, što dovodi do povećanih vrednosti koncentracije čađi u vazduhu, kaže naša sagovornica.

Aktivne mere lokalne samouprave daju rezultate

U poslednjih nekoliko godina lokalna samouprava je preduzimala niz aktivnosti na smanjenju aerozagađenja u Užicu, prvenstveno konverzijom kotlarnica sa uglja na mazut do 2010. godine a kasnije i uvođenjem sistema gasifikacije, što je, kako ističe Dunja Đenić, dalo dobre rezultate.

– Trenutno 80 odsto gradskih kotlarnica koriste gas kao energent i to se pokazalo kao dobro rešenje. Preostalih 20 odsto koristi mazut zbog tehničke nemogućnosti konverzije. Grad Užice ima u planu izgradnju nove kotlarnice koja će obuhvatiti netoplificirane delove grada i tri kotlarnice na kojima nije bilo moguće izvršiti konverziju, tako da će se tada koristiti isključivo gas kao energent. Drugi problem sa kojim se suočavamo jesu individualna ložišta koja koriste raznovrsna goriva, a najčešće ugalj i drva.

Đenić navodi da grad Užice svake godine pokušava da pronađe i primeni nove mere u cilju smanjenja problema zagađenosti vazduha koji je u ovom gradu, kako kaže, višedecenijski.

– Ovo je četvrta godina kako sprovodimo projekat mera energetske efikasnosti koji je namenjen isključivo individualnim objektima, a tom prilikom se sufinansiraju projekti zamene izolacije, zamene stolarije i ono što je ključno jeste nabavka novih kotlova na ekološke energente kao što su gas i pelet. Došli smo do zaključka da korišćenjem ekoloških energenata smanjujemo emisiju štetnih gasova i time poboljšavamo sam kvalitet vazduha.

Do čistijeg vazduha preko čistog odžaka

Jedna od novih akcija koju je grad Užice sproveo na unapređenju ekološki zdravije sredine krajem prošle godine, bilo je i čišćenje odžaka na individualnim objektima, u cilju podizanja svesti građana da i ova vrsta aktivnosti značajno utiče na smanjenje zagađujućih materija u vazduhu.

– Grad je učestvovao tako što smo obezbedili sredstva za besplatno čišćenje 36 odžaka, pre svega mislim na one odžake koji koriste čvrsta goriva. Imali smo i jednu trofaznu akciju gde se vršilo merenje emisije štetnih gasova i određenih parametara pre čišćenja, zatim smo imali fazu čišćenja i nakon toga još jednu uporednu fazu merenja  kako bi videli koliko je značajan efekat samog čišćenja, kaže Dunja Đenić.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *