Претрага
[rstr_selector]

Zahvaljujući komunalnim foto-klopkama u Čačku sankcionisana 24 lica

Uprkos upozorenjima i najavama da će čačanska Komunalna policija na brojnim lokacijama na gradskom i seoskom području postaviti foto-klopke koje snimaju one koji nepropisno bacaju otpad i stvaraju divlje deponije, to nije u velikoj meri uticalo na građane koji su sa ovom praksom nastavili, a protiv određenog broja njih podnete su prekršajne prijave. Po rečima Marka Đokovića iz Komunalne policije, od jeseni do kraja godine sankcionisano je više od 20 počinilaca.

– Foto-klopke su nabavljene u aprilu prošle godine i one rade na bežičnom principu i beleže prekršaje na terenu. Automatski se fotografije na kojima se nalaze ta lica, vozila kojima dovoze smeće i slično, šalju u bazu Komunalne policije u Čačku. Nakon kupovine klopki u aprilu, imali smo tri meseca probnog rada, odnosno testiranja kamera zbog bežičnog signala interneta. Utvrđeno je da one funkcionišu na gradskom, ali i prigradskom i seoskom području. Za sve to vreme smo upozoravali građane, da ne bude da su one postavljene isključivo u cilju sankcionisanja ljudi. Pokušali smo da probudimo savest građana, ali kod pojedinih nedovoljno. Foto-klopke su punu primenu dobile tokom leta i jeseni i za taj period za bacanje i deponovanje smeća imamo 24 sankcionisana lica, od kojih je jedno pravno. Zbog novog stvaranja divljih deponija imamo četiri sankcionisana lica, izjavio je Marko Đoković.

Kazne od 5.000 do 50.000 dinara

Prema Đokovićevim navodima, ako se otpad baci na nepredviđeno mesto, novčana kazna za pravno lice je 50.000 dinara, dok je za odgovorno lice u pravnom licu 5.000 dinara.

– Za preduzetnike kazna je 25.000 dinara dok za je fizičko lice kazna 5.000. Po uočavanju prekršioca, zatim utvrđivanju njegovog identiteta i prikupljanju dokaza, sačinjava se prekršajni nalog sa izrečenom fiksnom kaznom, kaže Đoković.

Za one koji odbiju saradnju reaguje Inspekcijska služba po rešenju

U najvećem broju slučajeva nesavesni građani pokupe smeće koje su nepropisno odložili pored puta, u potok ili na neko drugo nedozvoljeno mesto, međutim postoje i oni koji odbijaju da to urade.

– Počiniocima se uvek nudi mogućnost da u sopstvenoj režiji uklone odbačeni otpad sa lokacije gde obično pod okriljem noći bacaju otpad, što oni često prihvate. Druga mogućnost je da prekršioci angažuju JKP koje bi taj posao obavilo za njih, a postoji i opcija za one koji odbijaju svaku saradnju. Tada mi nadležnoj inspekcijskoj službi prosleđujemo rešenje o uklanjanju otpada, po kome se postupa po službenoj dužnosti, a o trošku počinioca, zaključuje Đoković.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *