Катрга је географски последње чачанско село према Краљеву, непосредно смештено уз Ибарску магистралу. Граничи се са Бресницом, Мрчајевцима и Горичанима и са краљевачким селима Обрвом и Тавником. Близина аеродорома Морава, али и укрштање будућег Моравског коридора и магистралног пута ка Крагујевцу, од великог су значаја за село. Водно богатство, богатство обрадивог земљишта али и добар географски положај, само су неке од предности Катрге, испричао нам је Владан Виторовић, председник Савета ове Месне заједнице.
– Катрга је равничарско место, окружено са пет река које пролазе поред села и кроз село. Кроз село пролази Ибарска магистрала која нас повезује са Чачком и Краљевом, али и Моравски коридор и траса будуће брзе саобраћајнице од петље Катрга до Крагујевца. Село броји око 800 становника, од тога 186 пензионера. Нашу основну школу, одељење у Катрги, похађају 24 ученика од првог до четвртог разреда. У селу је остало доста омладине која се бави пољопривредом, али има и доста напуштених домаћинстава. Имамо омладински Фудбалски клуб „Морава” који окупља око 30 чланова који се такмиче у градској фудбалској лиги. Село краси храм посвећен Светом Арханђелу Гаврилу, који прославља своју славу 26. јула, када се окупи велики број посетилаца на сабору. Циљ нам је да тај сабор омасовимо, организацијом културно-уметничких програма и изложби народних рукотворина.
Проблема у селу је доста, посебно оних дугогодишњих. Иако извесног помака у унапређењу има, инфраструктурни проблеми који чекају на решавање ипак остају горући.
– Тренутно, проблематично је то што имамо доста неасфалтираних путева кроз село. Немамо канализацију, немамо довољно регулисане водотокове. Када су обилне кише долази до поплава, а проблем праве водотокови Жутаје и Бресничке реке. Чекамо на постављање високонапонске мреже која је сада на дрвеним стубовима, а требало би да се постави на бетонске стубове. То су неки основни проблеми које би требало решавати у наредном периоду. Тренутно се ради секундарна мрежа гасовода кроз село. Нова трафостаница је урађена, стављена је под напон, тренутно се повезује мрежа и очекујемо да ће нова трафостаница ускоро бити у функцији.
Упркос свим проблемима, село није заборављено, неки проблеми су решени у претходних неколико година и створени су услови за колико-толико уређен живот мештана. Локална самоуправа помаже колико може, али та помоћ није довољна, каже Виторовић.
– Отворена је амбуланта у Катрги и ради два пута седмично. У Дому културе је отворен шалтер Поште који такође ради два пута седмично. Ту је инсталиран и ПОС терминал, тако да наши мештани могу на једном месту да плаћају своје обавезе и да подижу новац, а да не троше време одласком из села. Завршили смо адаптацију простора за Клуб пензионера који би требало ове године да почне са радом. У међувремену смо решили проблем водоснабдевања за 50 домаћинстава која су имала своја индивидуална изворишта воде и чија вода је била неисправна након поплава. Прикључили смо их на водоводну мрежу којом газдује водопривредно предузеће „Моравац” из Мрчајеваца. Успели смо да изместимо линију која води од Мирковића према мотелу „Ђокића гај”. У питању је нисконапонска мрежа која је била на дрвеним стубовима, а сада је постављена на бетонске стубове и на тај начин су створени услови да се осветли аутобуско стајалиште у Катрги. Оно нам је било проблематично у претходном периоду јер је тај део био у мраку. А деца увече долазе из школе и радници иду рано на посао, па је непостојање осветљења представљало проблем. Сада је и тај проблем решен.
Једна од новина у Катрги је и нови мост на реци Жутаји, који мештанима знатно олакшава живот.
– Мост који смо чекали две деценије пуштен је у рад пре месец и по дана, а локална самоуправа је финансирала његову изградњу. До тада се ишло кроз корито реке, а када је био велики водостај, неколико кућа према Тавнику и Аеродрому је увек било одсечено од села. Али мост је сада у функцији и то је добро, сада проблема са саобраћајем на тој релацији нема. Тај путни правац иде од Катрге према Тавнику, односно Ибарској магистрали поред Аеродрома Морава. Тако да смо тај инфраструктурни проблем решили после две деценије чекања.
Проблем са електроснабдевањем је такође у фази решавања, објашњава Виторовић.
– Прошле године се почело са изградњом трафостанице. Било је великих проблема са несташицом електричне енергије и није лако могао да се установи квар, будући да су проводници доста стари. Дошло се до закључка да високонапонска мрежа кроз Катргу мора да се стави на бетонске стубове. То је ушло у план Електродистрибуције Чачак да ове године крену сукцесивно, по етапама, да мењају дрвене стубове бетонским. Део високонапонске мреже ће се заменити снопом, односно кабловском мрежом.
Планови за унапређење села у наредном периоду су велики, приоритети и даље остају, али сваке године се јављају и нове потребе, наводи Виторовић.
– У наредном периоду планирана је адаптација дела Дома за обданиште које је предвиђено у Катрги за две групе по двадесеторо деце, затим прочишћавање канала поред путних праваца и улична расвета у једном делу села. Локална самоуправа има разумевања за наше проблеме, али то је недовољно, мада смо свесни тога да постоје и други приоритети јер је велики број месних заједници на територији Града.
Један од приоритета је и регулација речних токова кроз село, објашњава саговорник.
– Ништа се није урадило по том питању. Једино што смо имали срећу је да нам Јавно предузеће „Србијаводе” изради идејни пројекат за регулацију реке Жутаје. Инсистирамо на томе да уз помоћ локалне самоуправе реализујемо пројекат за тај део села који је у великом проблему кад падну обилне кише. Тада се у Тавнику, на обронцима Котленика, вода сјури у Катргу и тај део села до Аеродром је увек под водом. То нам је приоритет. Што се тиче Бресничке реке, у склопу решавања брзе саобраћајнице ставили смо примедбу на просторни план, да мора да се регулише Бресничка река, јер се решавањем брзе саобраћајнице исправља ток у делу села Бреснице до Ибарске магистрале, а ако се она управи као што је предвиђено, имаћемо огромне проблеме у Катрги. Наша примедба је прихваћена на Јавној расправи у Книћу, а локалној самоуправии је наложено да нам регулише водоток Бресничке реке. Мислим да пројекат кошта око 65 милиона динара, па се надам да ће то у наредном периоду бити регулисано, како Катрга не би имала проблем са изливањем Бресничке реке.
Изградња брзе саобраћајнице Мрчајевци-Катрга, која ће спојити Гружански са Моравским коридором, још је у најави донела муке и проблеме многим мештанима села крај којих ће проћи. За Катргу је срећа у томе, како каже Виторовић, што ниједно домаћинство, односно кућа у селу неће бити угрожени проласком ове саобраћајнице. Деоница од петље Мрчајевци до петље Катрга је важна веза ауто-пута Појате-Прељина са Мрчајевцима, односно брзим путем Крагујевац-Мрчајевци, али и са северном обилазницом око Крагујевца и војно-цивилним аеродромом Морава.
– Брза саобраћајница која ће проћи кроз Катргу, пресеца село на два дела. Имамо срећу да се ниједна кућа не руши. Имамо један пролаз према горњем делу села који остаје и где ће брза саобраћајница бити на стубовима. Иако ће бити отежан долазак у центар села, јер ће се ићи кружно и дуже ће се путовати, важно је то што ниједно домаћинство неће бити исељено. ове године би требало да започну радови на овој брзој саобраћајници. У оквиру пројектног плана, имали смо проблем са водотоком Жутаје који је урађен према пројекту, јер ту није остављен пропуст испод новог ауто-пута. Дали смо примедбу средином децембра на јавној расправи у Крушевцу. Мислим да је прихваћено да се ради мост на ауто-путу, куда би тај водоток Жутаје отишао у Западну Мораву. Такође, имамо на Бресничкој реци мост коме су крајнице пукле и тражили смо од Јавног предузећа „Градац“ да нам помогне да то санирамо, па се надам да ћемо ове године и то решити. У Катрги, на месту где ауто-пут Моравски коридор пролази преко реке Буковац, предвиђена је петља Катрга, где се брза саобраћајница одваја према Крагујевцу и пролази од места где ауто-пут прелази преко реке Буковац, па кроз село иза гробља и игралишта, према Ибарској магистрали кроз такозване Лугове.
Уништавање локалних путева приликом изградње Моравског коридора, направило је додатни проблем мештанима Катрге.
– У почетку извођења радова, користили су наше путеве кроз Катргу за превоз бетона и других материјала, тако да су доста оштетили сеоске асфалтне путеве. Међутим, у последње време, теретна возила користе трасу ауто-пута, а локална и теренска возила су и даље на нашим локалним путевима. Имамо обећање да ће нам санирати путеве кад буде завршена изградња ауто-пута, и да ће нам урадити сервисне саобраћајнице поред ауто-пута да могу грађани да улазе у своје парцеле како би их обрађивали. На ауто-путу у Катрги имамо пет пролаза. За сада су два пуштена у функцију. Треба да се пусти пролаз испод ауто-пута да они са друге стране ауто-пута могу доћи до својих парцела. Већ три-четири године имамо проблем јер људи не могу да улазе у своје парцеле, које су због тога запуштене и обрасле су у коров. Обећање „Коридора“ стоји, па се надам да ће са првим пролећним данима и то решити јер почиње пролећна сетва па је неопходан прилаз пољопривредним парцелама.
Од свих проблема и недостатака у Катрги, највећи је непостојећа канализација.
– Нажалост, у селу немамо канализацију и то је велики проблем. Председник је изјавио пре неколико година да ће се о трошку државе урадити пројекти, па сам се надао да ће то кренути, али још увек се чека. Локална самоуправа сваке године тражи од месних заједница план приоритета за наредну годину. Ми смо унели у план и израду пројекта за канализацију јер мислим да је то горући проблем и да би морао да се решава што пре.
„Овај пројекат је реализован уз подршку Града Чачка. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају ставове органа који је доделио средства”