Чачанско село данас, изазови и перспективе: Трбушани

Како се сеоска и приградска подручја могу унапредити, а живот њихових мештана подићи на ниво достојан човека и његових свакодневних потреба у свету који се све брже развија? Данас су готово све карактеристике чачанских села и приградских насеља махом сличне, али свако од њих има своје особености, проблеме и недостатке.

Тако је и у Трбушанима, приградском насељу Чачка које се у претходним годинама носило са бројним изазовима са којима је требало изаћи на крај како би његови мештани осетили, колико-толико, бољитак и унапређења. Већина проблема је у претходне две године делимично решена, испричао нам је Милан Павловић, председник Савета ове Месне заједнице.

– Трбушани су приградско насеље које се наслања на град, са добром инфраструктуром. У претходне две године је доста тога урађено. Завршен је канал за водоснабдевање од Парменца до Кеја, који добрим делом пролази кроз Трбушане. У преговорима смо да се вода изведе у горњи део села да би људи који се баве пољопривредом могли да наводњавају своје парцеле, будући да се мештани Трбушана у великом броју баве пољопривредом, како пластеничком производњом тако и на отвореном, и да имамо око 400 пластеника. У претходном периоду је такође асфалтирано око десет улица и путева, односно све што није одрађено у последњих десет, урађено је у претходне две године. Урађен је и део уличне расвете, планирамо и да завршимо расвету и на краћим улицама. Гасификација је добрим делом урађена, а наставићемо да је радимо и ове године, тако да се трудимо да што више урадимо како би се створили услови за што бољи живот и останак омладине у Трбушанима.

Непостојање фекалне канализације годинама је представљао проблем мештанима Трбушана. Делимично је решен, а радови на потпуном решавању овог проблема настављају се и у текућој години.

– Прошле године смо урадили око 1200 метара фекалне канализације, ове године планирамо да урадимо још један километар и остаје нам после тога једна краћа деоница. Ту ће нам требати мини црпна станица за неких 15 кућа. Црпна станица ће морати да врши препумпавање у мрежу јер је реч о терену који је нижи. Када се то одради, посао ће бити у целости одрађен. Реч је о доњем делу Трбушана, од канала Моравац.

С обзиром на то да су Трбушани познат пољопривредни, односно повртарски крај, саговорника смо питали шта је то пољопривредницима најпотребније.

– Највећа потреба и план је да се изведе вода из канала за водоснабдевање за потребе пољопривреде. На томе се ради и пројекат је у току. Иако сви који се баве пластеничком пољопривредом имају своје канале за наводњавање, с обзиром на то да је последњих година све већи проблем у погледу воде посебно у сушним периодима, морамо мислити и на будућност. Трбушани су највише познати по повртарству, а преовлађујуће културе су парадајз и зелена салата. У великом броју се гаје и јагоде у пластеничкој производњи, има доста цвећара и може се рећи да смо у том погледу прилично развијени.

Једна од основних потреба је одвод воде која прави проблем ораницама током кишних и поплавних периода. У периодима обилних киша, посебно када дође до изливања Слатинског потока, доњи део Трбушана буде у проблему, јер бујица која се слива из правца сеоског гробља продире на оранице и у сеоска дворишта, често носећи и фекалне воде. Решење овог проблема је у чишћењу одводних канала, али немарност мештана је један од разлога зашто то не функционише како би требало.

– Имали смо састанак са Водопривредом. Требало би да се уради пројекат за одводњавање, за Трбушане и Пријевор с обзиром на то да смо наслоњени једни на друге. Када су поплаве у питању, у проблему је и део око гробља, али кад буде одрађен овај пројекат, он ће обухватити сва спорна места и очекујемо да проблем буде решен.

Изградња деонице ауто-пута „Милош Велики” од Прељине до Пожеге, тачније изградња тунела Трбушани током 2020 године, у најави је донела главобоље домаћинствима преко чијег земљишта је траса требало да прође. Мештанима Трбушана је био остављен рок од непуна два месеца да се иселе из својих кућа на местима куда је деоница аутопута требало да прође. Због радова на изградњи који су извођени у овом повртарском крају, поставило се и питање рода и квалитета повртарских култура, с обзиром на велику концентрацију возила и количину загађујућих материја. Али све то је прошло, како сматра саговорник, без већих проблема. Суочени са чињеницом да изградњу ауто-пута не могу спречити, мештани Трбушана су стрпљиво чекали крај ових радова, надајући се и да ће им локални путеви, који су били уништени због превоза грађевинског материјала тешким возилима, бити санирани.

– Одрађена је деоница од Прељине до Паковраћа, настављају се радови даље према Пожеги. Тај ауто-пут је од великог значаја за овај крај, а немогуће је градити без буке и прашине. Када су у питању Трбушани, најгора по том питању је била деоница од школе до пријеворске цркве, али стрпели смо се и све је сада за нама.

Питање водоснабдевања које претходних година мучи већину села и приградских насеља Чачка, посебно у сушним периодима, представља један од већих проблема. По том питању, ситуација са водоснабдевањем у Трбушанима није била критична током прошлогодишње суше, каже саговорник, истичући наводњавање као један од проблема који се решава у ходу.

– Снабдевање је из Рзава, имамо своје базене и то је све у реду. Нисмо имали рестрикције воде прошле године као што се то дешавало раније током сушног периода. Било је проблема са наводњавањем, али људи су се сналазили. Неко је довозио воду из реке цистернама, неко је користио артерске бунаре, тако да ситуација није била забрињавајућа.

И поред свих унапређења, Месна заједница Трбушани има и нове приоритете када су у питању радови у текућој години.

– Требало би асфалтирати преостале улице, а предвиђено је да се ове године уради и тротоар од Каменог моста до центра Трбушана, до такозване Комуне. Велики је број деце и пешака на том делу, па је мало незгодно ићи туда, посебно ноћу или током кишног времена када је смањена видљивост.


„Овај пројекат је реализован уз подршку Града Чачка. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају ставове органа који је доделио средства”

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *