Požar kod manastira Studenica

Juče u popodnevnim satima borovu šumu, udaljenu oko 6 kilometara od manastira Studenica, zahvatio je požar, koji još uvek nije ugašen.

Goran Nikolić, Načelnik uprave za vatrogasno spasilačke jedinice MUP-a Srbije kaže da nisu ugrožena naselja, kao ni manastir i nada se da će do kraja dana požar biti lokalizovan.

– Manastir nije ugrožen, kao ni obližnje kuće u selima koje su nadomak požarišta, jer su ti objekti juče prioritetno zaštićeni, tako da nema opasnosti ni po objekte, a ni ljude, rekao je Nikolić. Požar je dojavljen juče oko 15 časova i od tada su snage vatrogasno spasilačkih jedinica i sektora za vanredne situacije na terenu. U toku noći je nastavljeno sa radom, ali je velika zadimljenost otežavala rad vatrogascima, a najveći problem, kada se radi o požaru u borovim šumama, je vetar koji je duvao u toku jučerašnjeg dana i koji je dizao požar u krunu i brzo se širio. Uspeli smo u toku noći da angažujemo dve radne mašine koje su napravile prsten oko požarišta, rasporedili smo ljude i dodali još snaga kako bi odbranili dolazak vatre do tog prstena. Nadamo se da čemo do kraja dana uspeti da lokalizujemo požar, rekao je Nikolić.

On je dodao da je požar trenutno pod kontrolom, da za sada nema potrebe za gašenjem požara iz vazduha, ali da sve zavisi od vremenskih uslova, jer ako dođe do jačeg vetra gašenje požara će u velikoj meri biti otežano.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *