У Народном Музеју у Чачку, у четвртак 26. септембра биће одржано предавање о Хаџи Продановој Буни. О побуни српског народа против турског терора, као и о друштвено-политичким околностима које су довеле до буне као припреме за Други српски устанак, говориће историчар др Радомир Поповић из Историјског института у Београду, најавила је Делфина Рајић, директор Народног музеја у Чачку.
– Буна је избила крајем септембра 1814. године у манастиру Трнава код Чачка и представља важан покушај српског народа да се ослободи турског угњетавања после слома Првог српског устанка. Србија је тада била под тешком турском репресијом. Народ је био изложен непрекидним зулумима, а свакодневница је била обележена страхом од одмазде и потпуног истребљења. На челу буне која је избила без припреме и сасвим спонтано, стајао је Хаџи Продан Глигоријевић који је заједно са игуманом Пајсијем из манастира Трнава и локалним народом покушао да пружи отпор. Иако је побуна изазвана дубоким незадовољством турском репресијом, нажалост била је лоше организована и брзо је угушена. Буна није захватила целу Србију већ се из Трнаве проширила само на Крагујевачку и Јагодинску нахију. Многи српски кнезови нису били спремни да је подрже, а јесен и надолазећа зима нису обећавали успех. Турске снаге су одмах реаговале и послале војску у Чачак да угуше буну, што је довело до сурових одмазди. Игуман Пајсије и ђакон Авакум ухваћени су и јавно убијени у Београду, набијени су на колац, чиме су постали симбол српског мучеништва и отпора. Многи други побуњеници као и невини људи страдали су у таласу турске одмазде. Турски отпор је оставио дубоке последице по народ. У Београду су извршена масовна погубљења, а страдања Срба у том периоду била су попут оних после Првог српског устанка. Ипак, иако је буна угушена, она није била узалудна. Иако трагична, одиграла је важну улогу у припреми терена за Други српски устанак који је избио само неколико месеци касније, у пролеће 1815. године. Тај устанак донео је Србији дуго очекивану слободу и почетак краја вишевековне турске власти.
Историчар др Радомир Поповић из Историјског института у Београду, говориће о политичком и друштвеном контексту у ком је избио устанак, улози Хаџи Продана Глигоријевића као вође побуне, као и трагичној судбини игумана Пајсија и ђакона Авакума који су постали симболи мучеништва у борби за слободу. Предавање ће се такође осврнути на шире последице буне и њен утицај на припрему Другог српског устанка 1815. године.
Предавање ће бити одржано у Галерији Народног музеја у Чачку са почетком у 12 сати.