Претрага
[rstr_selector]

GRAĐANIMA DAT ROK DO SUTRA: Kalorimetri ili potrošnja po kvadratu?

Sutra je poslednji dan koji je korisnicima usluge daljinskog grejanja u Čačku Javno komunalno preduzeće za grejanje ostavilo kao rok za potpisivanje ugovora sa dva ovlašćena kontrolora za očitavanje individualnih merača grejanja, a koji je izazvao veliku buru u javnosti i koji mnogi građani ne žele da potpišu. Prema rečima Marine Lazović, pravnika i člana Nadzornog odbora u ovom preduzeću, sa kim će građani potpisati ugovore zavisi isključivo od njih samih, a ne od uputstva Javnog komunalnog preduzeća za grejanje „Čačak“ ili nekog drugog. Jedini uslov koji korisnici prilikom izbora imaju jeste da kontrolor kojeg budu izabrali bude ovlašćen za tu vrstu delatnosti.

Niko ništa ne mora

– Ni jedan zakon nigde eksplicitno ne kaže da morate da uradite to ili da morate da uradite akt koji će vama nešto naredbodavno reći. Ovo je urađeno u skladu sa primedbama Državne revizorske institucije koja je naložila da se izjednače korisnici koji tu uslugu plaćaju i oni koji ne plaćaju. Nigde eksplicitno nećete naći da je korisnik dužan i da mora to da uradi jer ne mora. To ne mora da uradi. Ali se onda kupcima koji ne potpišu ugovor sa ovlašćenim kontrolorom za očitavanje potrošnje na kalorimetru, obračun i fakturisanje utrošene toplotne energije vrši u skladu sa važećim propisima grada. To znači da je Javno preduzeće za grejanje u obavezi da očitava centralni merač što onda dalje znači da će se naplata ponovo vršiti po potrošnji po kvadratnom metru, kaže Lazović.

Primedba DRI

„Nalaže se direktoru i stručnim službama preduzeća da u skladu sa primedbom Državne revizorske institucije Republike Srbije, uputi kupce, korisnike usluge grejanja, kojima se vrši besplatno očitavanje individualnih mernih uređaja, da zaključe ugovor sa ovlašćenim kontrolorom“, kaže se u primedbi državnog revizora upućenoj JKP „Čačak“.

Danko Ćalović, direktor Javnog preduzeća za grejanje, kaže da preduzeće nije bilo u obavezi da kontrolore bira javnom nabavkom jer neće preduzeće potpisivati ugovore sa njima nego građani. On dodaje da su ih izabrali tako što su, kako kaže, za „Tehnomer“ iz Beograda „imali saznanja“ da je jedini ovlašćeni čitač za „Tehem“ kalorimetre, dok za „Centrogas grup“ iz Čačka „ne zna pouzdano“ da li su jedini ovlašćeni čitač za „Sonteks“ kalorimetre.

Takođe, ostaje i otvoreno pitanje da li su građani koji su bili deo pilot projekta (http://www.dzenarika.net/ocitavanje-kalorimetara-za-pocetnike-ko-kako-komeocitava/), znali da su deo pilot projekta i da zbog toga ne plaćaju očitavanje kalorimetara. Odnosno, da li su bili dovedeni u zabludu kada im je rečeno da ne moraju da plaćaju očitavanje da bi ih tri godine kasnije uputili na ovlašćene kontrolore.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *